Zahradil varoval, že hlavním rizikem konfliktu na Ukrajině je asertivní politika Ruska, které se snaží obnovit vliv na části bývalého území Sovětského svazu. Podle něj je zapotřebí, aby česká vláda „držela basu“ se západními zeměmi a tomuto riziku se spolu s nimi postavila „A ne si vymýšlet nějaké extrabuřty, jako to dělá pan premiér,“ prohlásil v narážce na postoj premiéra Bohuslava Sobotky, jenž zpochybnil prohloubení protiruských sankcí a vyhradil si právo na jejich úpravu.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

V souvislosti s právě probíhajícím summitem Severoatlantické aliance zase Zahradil prohlásil, že vláda „propásla jedinečnou příležitost nás posunout do jakési vyšší spojenecké kategorie tím, když nepožádala o umístění základny NATO“. Pochybuje prý, že by k tomu ještě někdy byla další příležitost.

„Tahle vláda, tenhle prezident prostě nemají NATO rádi,“ rozohnil se při svém projevu a dodal, že pro něj naopak NATO představuje symbol atlantické spolupráce v době, kdy u nás působí vlna „iracionálního antiamerikanismu“.

Čtěte také: Na Ukrajině je občanská válka, ruská invaze by vypadala jinak, míní Zeman

Ohradil se také proti slovům Miroslava Kalouska, který prý vyzval ODS, aby sladila svou zahraniční politiku. „Je to trochu paradoxní od člověka, který ještě před rokem nakupoval v ODS na svou kandidátku,“ řekl Zahradil a dodal: „Je nějaké opravdu, ale opravdu hluboké nedorozumění. Naše evropská politika je sladěná.“

Fiala: Musíme jít se Západem

Podobnou notu na toto téma naladil i předseda strany Petr Fiala. Podle něj je třeba v této otázce volit realistickou politiku. „Realistická politika není proruská, realistická politika je taková, která hájí zájmy České republiky,“ řekl.

Nepotřebuje prý vidět ruské vojáky na Ukrajině, aby věděl, jak Rusko zasahuje na Ukrajině. „Mně stačí, co se stalo s Krymem,“ připomněl.

Situace se podle něj může změnit jedině na základě dohody a Česká republika by se v tomto případě měla postavit na stranu Západu. „Zájem České republiky je postupovat ve shodě se západními demokraciemi,“ řekl. „Jestliže Západ ukáže slabost vůči Rusku, ukáže se x jiných, kteří zaútočí na naše zájmy,“ dodal.

Postup premiéra Bohuslava Sobotky označil za nesmyslný. „To, co dělá pan premiér, žádná dobrá alternativa není,“ řekl.