„Tento výrok, který zásadně mění dlouhodobé pozice ČR, vnímám jako jeho osobní názor, který nebyl koaličně ani vládně projednán či konzultován, a může vážně ohrozit vztahy v rámci Visegrádské čtyřky, hlavně s Polskem, ale i dalšími spojenci v rámci NATO, mj. v Pobaltí,“ zlobí se Bělobrádek.

Americký prezident Barack Obama v úterý oznámil, že USA zvýší vojenskou přítomnost na starém kontinentu. Sobotka, který je na návštěvě Rakouska, na to reagoval slovy, že Česká republika nebude mezi zeměmi, které o to budou usilovat.

„Některé země se obrací na NATO a požadují, aby tam byla zvýšená vojenská působnost. Vím, že se jedná o Polsko, vím, že se jedná o pobaltské státy, ČR nic takového nepotřebuje. My jsme si už vyhodnotili aktuální bezpečnostní situaci a v tuto chvíli taková potřeba není a ČR nebude patřit mezi takové země, které by volaly po posílení vojenských jednotek NATO v Evropě,” uvedl Sobotka.

„Tyto státy se cítí ohroženy a po posílení alianční vojenské přítomnosti na svém území volají!“ oponuje premiérovi Bělobrádek. Sama ČR podle něj nemusí na svém území alianční vojáky mít, ale nemůže odmítat umístění aliančních sil na území spojenců, dodal předseda KDU-ČSL s tím, že lidovci považují jeho vyjádření „zcela nepřijatelné a nezodpovědné“.

Podle nejmenší vládní strany je základním článkem bezpečnostní politiky už dvě desetiletí transatlantická vazba, včetně podstatné americké vojenské přítomnosti v Evropě.