„Pan prezident blahopřeje hnutí ANO k vítězství v evropských volbách,“ tlumočil prezidentovu gratulaci mluvčí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Oceňuje, že se do Evropského parlamentu dostaly především proevropské strany, pouze tři mandáty z 21 byly přisouzeny euroskeptikům,“ dodal Ovčáček.

ČTĚTE TAKÉ
Eurovolby v Česku vyhrálo ANO
Moje hnutí kampaň odsabotovalo, zlobí se Babiš

Prezident podle něj nadále trvá na svém stanovisku, že by vítěz voleb měl mít právo navrhnout eurokomisaře. Zatím však nemá v plánu iniciovat v tomto směru nějaké jednání.

Na vládu v půlce července 

Hradní mluvčí interpretoval také Zemanovo stanovisko k prezidentským volbám na Ukrajině. Zeman už prý zaslal blahopřejný dopis zvolenému Petro Porošenkovi. „Zdůrazňuje v něm nutnost mírového řešení situace na Ukrajině tak, aby nedošlo k civilním ztrátám,“ upřesnil mluvčí.

V pondělí se má prezident sejít s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, aby spolu řešili situaci na Ukrajině a obsazení postu velvyslanců.

Co se týče prezidentovy návštěvy na jednání vlády, je naplánována na polovinu července. Ve čtvrtek Zeman zamíří do Senátu, kde pronese projev k jednání o návrhu ústavních soudců.