Místopředseda opoziční TOP 09 strávil na pražském Perštýně zhruba hodinu a půl. Novinářům poté sdělil, že vyšetřovatele odkázal na svou předchozí výpověď z loňského června a že následně odpovídal na doplňující dotazy. Podle něj šlo o standardní výpověď, při které neměl pocit, že by vyšetřování nějak výrazně pokročilo.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Já jsem hodinu a půl odpovídal na otázky a z toho si těžko můžu udělat nějaký obrázek. Jenom se dál cítím naprosto nevzdělán pro to, abych pochopil, jak se někdo může dopustit korupce, když se vzdá pozice za 90 tisíc měsíčně a poté přijme pozici za 35 tisíc měsíčně, to mi stále ještě nedošlo," řekl Kalousek. Dodal také, že "naprosto nechápe", jak se mohl trestný čin stát.

Ve prospěch Nečase  

Advokát Josef Lžičař uvedl, že obsah výslechu byl k jeho klientu Nečasovi příznivý. Kalousek musel na policii vypovídat znovu, protože minulý rok se vyjadřoval k obvinění trojice exposlanců. Nyní se vyjadřoval k obvinění bývalého premiéra.

"Myslím si, že jasně popsal tu situaci, která se týkala přijetí stabilizačního balíčku. Myslím si, že ta výpověď je dnes důležitá pro trestní řízení," řekl Lžičař.

Také podle něj exposlanci přešli z lepších platových podmínek do horších. "Takže těžko lze hovořit o nějaké neoprávněné výhodě, která je znakem úplatkářství," dodal Lžičař. Advokát si také postěžoval, že Nejvyšší státní zastupitelství zatím nerozhodlo o Nečasově stížnosti proti zahájení trestního stíhání, na což se prý čeká třetí měsíc.

Exposlanci dostali pokutu  

Loni Kalousek vyšetřovatelům mimo jiné vysvětloval postupy při obsazování postů ve firmách s majetkovou účastí státu. Tehdy v souvislosti s obviněním trojice exposlanců ODS Petra Tluchoře, Martina Šnajdra a Ivana Fuksy prohlásil, že konstrukce žalobců připomíná "spíše třídní nenávist než právní názor". Uvedl tehdy, že muži jsou trestáni za to, že se rozhodli pracovat. Dodal, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii.

Trojice exposlanců původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách. Její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Exposlanci v novém procesním postavení svědků ke kauze vypovídali na konci března. TluchořFuksou odmítli poskytnout výpověď, za což každý z nich dostal pořádkovou pokutu 20 000 korun.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost.