Portová řekla, že kandidátní listinu ve stejné podobě, jaká je na internetu, dostala od místopředsedy strany Vladimíra Kruliše těsně před jejím zářijovým schválením. V posledních dnech se prý totožná verze objevila i na některých dalších serverech.

"Podle té listiny se mi tedy potvrdilo to, že skutečně vzal někdo 14 lidí, vyškrtnul je a nějakým způsobem si tam dovolil 14 lidí, kteří, já si myslím, i v některých případech hraničí s volitelností," uvedla Portová, která původně plzeňskou kandidátku vedla. Poté co se postavila za vlivného lobbistu Miroslava Šloufa, který se chtěl stát jedničkou zemanovců v Praze, ale dostála plzeňská listina výrazných změn.

Žádost republikové kontrolní komisi

Konečnou podobu krajské kandidátky prý Portová, která ze změn viní především místopředsedu Martina Nejedlého a hradního kancléře Vratislava Mynáře, od vedení strany nikdy nedostala, přestože o ni žádala šéfa SPOZ Zdeňka Štengla.

Nyní prý plzeňský krajský výbor pošle žádost o vysvětlení změn kandidátky republikové kontrolní komisi, poté nevylučuje, že se bude domáhat práv u soudu.
Šéf tiskového oddělení strany Kruliš zatím nereagoval na dotaz ČTK ohledně plzeňské kandidátky ani přístupnosti vnitřní části webu zemanovců. Na tu upozornil server pooh.cz.

Vedle jednotlivých kandidátek bylo v pondělí na stranickém webu možné nalézt kopie emailů řady místních organizací, které kritizují Portovou.

Například hořická organizace požaduje "očištění od podobných lidí" a vysvětlení veřejnosti, že se tak činí "ve prospěch celé společnosti a nejedná se o nějaký vnitrostranický boj". [celá zpráva]