Sám Sobotka předpokládá, že vláda důvěru nezíská. Zároveň ale věří, že se mu podaří přesvědčit spolustraníky o svém postoji k Rusnokově vládě. "Já předpokládám, že návrh, který jako předseda přinesu do vedení strany, včetně předsednictva sociální demokracie, podporu získá," uvedl.

Sociální demokraté se o důvěře chtějí definitivně rozhodnout v úterý, kdy se sejde jejich předsednictvo i poslanecký klub, před nějž předstoupí i Rusnok.

Dvě možnosti

S čím konkrétně chce před členy ČSSD předstoupit, Sobotka neřekl, pokud ale nezmění své kritické stanovisko vůči Rusnokovu týmu, existují v zásadě dvě možnosti - buď se příští středu při hlasování o důvěře aktivně vyslovit proti, nebo opustit při hlasování sál. O obou variantách se v sociální demokracii podle dřívějších vyjádření mluví a v obou případech by pak úřednická vláda prakticky neměla šanci projít.

Sobotka nyní vede o postoji k vládě jednání se svými spolustraníky. Málokdo z nich prý situaci vnímá zcela černobíle a řada si prý uvědomuje, že hlasování o podpoře kabinetu má problematická místa. Podle informací ČTK měla Rusnokova vláda před necelými dvěma týdny v předsednictvu strany většinovou podporu, ještě výraznější je pak její podpora mezi řadovými straníky.

Je třeba udržet autonomii

"Sociální demokracie nemůže ignorovat určité problémy, které jsou se způsobem sestavení Rusnokovy vlády spojeny, a myslím si, že i funkcionáři sociální demokracie nemohou myslet v tuto chvíli jen na otázku volebních výsledků nebo sympatií prezidenta republiky, ale měli by také myslet na respektování určitých principů fungování státu a fungování parlamentní demokracie," je také přesvědčen Sobotka.

Za velmi důležité považuje, aby si ČSSD udržela svoji autonomii a aby "nebyla snad řízena z okolí prezidenta republiky, nebo dokonce z okolí strany SPOZ".

Sobotka by se rád ještě v tomto týdnu sešel s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, který je vnímán jako blízký spojenec Miloše Zemana a otevřeně se vyslovuje ve prospěch Rusnokovy vlády, i když se před dvěma týdny grémium sociální demokracie dohodlo, že bude v médiích vystupovat jednotněji.

"Já mu nechci brát právo na to, aby se vyjadřoval. Pokud cítí situaci tak, jak ji popisuje, pokud má takovéto přístupy a postoje, tak má přirozeně právo na to, aby je zveřejnil," řekl k tomu ve středu Sobotka. S Haškem si chce záležitost vyříkat mezi čtyřma očima.