„Se znalostí politického uvažování pana prezidenta a jeho dřívějších výroků na adresu vládní koalice ODS, TOP 09LIDEM si myslím, že pan prezident není nijak nadšen variantou jmenovat do čela vlády představitele, v tomto případě představitelku ODS. Nemyslím si, že to je varianta, kterou by pan prezident preferoval,“ řekl Hašek v pátek Novinkám.

První místopředseda sociální demokracie společně se stranickým lídrem Bohuslavem Sobotkou navštíví Zemana na zámku v Lánech v sobotu 18.00. Tlumočit mu budou stanovisko své strany, která považuje za jediné řešení politické situace předčasné volby.  Předsednictvo strany se v pátek odpoledne usneslo, že strana bude u prezidenta usilovat o rozpuštění Sněmovny a nové volby.

„Trváme na tom, že předčasné volby jsou jediným řešením. Není možné pokračovat nadále ve stylu hry škatulata, škatulata, hejbejte se, jak předvádějí strany vládní koalice. Je vidět, že dámy a pánové neumějí nic jiného než politické handly,“ popsal Hašek, co se Sobotkou sdělí prezidentovi.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová souhlasila s předáním Davida Ratha soudu.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová

FOTO: Milan Malíček, Právo

ČSSD s variantou, že Zeman odmítne jmenovat Němcovou premiérkou a následovat bude rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, vážně pracuje. Na pátečním jednání stranického předsednictva byly proto podle Haška schváleny volební řády nutné pro sestavení kandidátek pro předčasné volby do Sněmovny.

Zeman se doposud veřejně nevyjádřil, kterou variantu řešení politické krize preferuje. Vyjádřit se chce v úterý odpoledne. Pokud by ale skutečně Němcovou odmítl, ve hře by se objevila varianta úřednické vlády do předčasných voleb, které v takovém případě preferují všechny parlamentní strany.