Kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová uvedla k čtvrtečnímu verdiktu Nejvyššího správního soudu, který odmítl uznat kandidaturu Tomia Okamury a Vladimíra Dlouhého, že jeho rozhodnutí respektuje. Na adresu ostatních kandidátů se ale odmítla vyjadřovat. Uvedla pouze, že pokud by do druhého kola prezidentské volby postoupili Jan FischerMiloš Zeman, jak zatím předvídají průzkumy, nehlasovala by ani pro jednoho z nich.

Zároveň se brání tomu, že by se sama ucházela o prezidentský post kvůli vlastním ambicím. „Vysvětluji to stále do kola, že mne nevede osobní motivace a ctižádost, ale vyslyšela jsem oslovení vzrůstajícího počtu lidí a přijala kandidaturu jako úkol,“ uvedla.

Herečka a politička Fischerová rovněž doufá, že by po případném příchodu do postu prezidentky změnila atmosféru v zemi tím, že by „pojmenovávala věci pravým jménem a posilovala vědomí o důležitosti občanské společnosti, na které stojí kvalitní demokracie“.

Propustila by Smetanu

Kandidátka uvedla, že je proti přijetí zákona o restitucích v jeho současné podobě, proti školnému na vysokých školách či proti dostavbě Temelína, který by se podle ní stal černou dírou na peníze. Podpořila by naopak zrušení zdravotních poplatků. Jako jednu z prvních věcí, které by udělala po zvolení do prezidentského úřadu, jmenovala omilostnění „tykadlového řidiče“ Romana Smetany.

Fischerová se vyjadřovala také k aktuálnímu tématu kolem nově zvolené ministryně Karolíny Peake a jejích prvních kroků v úřadu. Podle Fischerové je s podivem, že Peake začala hned druhý den po svém jmenování s vyhazovy některých vysoce postavených zaměstnanců resortu.