"Požádám vládu, abych mohl vypsat výběrové řízení na prodej ČSA," řekl Právu Kalousek.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob informaci upřesnil. "Můžu potvrdit, že chceme vyhlásit výběrové řízení, zmapovat situaci a získat mezinárodního dlouhodobého investora do ČSA," sdělil Jakob.

Vyhlášený tendr bude už druhým pokusem státu prodat České aerolinie (ČSA). V tom prvním v roce 2009 zůstal nakonec jediným uchazečem český soukromý letecký přepravce Travel Service, který za ČSA nabídl jednu miliardu korun. Stalo se tak poté, kdy ze soutěže odstoupil favorit - Air France.

Tehdejší vláda nabídku Travel Service neakceptovala a tendr zrušila.

Tuzemské aerolinky jsou dlouhodobě ztrátové, společnost Ernst & Young na jaře firmu ocenila na 149 miliónů korun.

ČSA se v loňském roce dostaly do ztráty 241 miliónů korun před zdaněním. V roce 2010 vykázaly zisk před zdaněním 76 miliónů korun. Tržby společnosti se loni propadly o přibližně 4,6 miliardy na 16,9 miliardy korun.

Rozšiřují se lety na východ

V nynější zimní sezóně nabízejí ČSA spojení do 78 destinací ve 44 zemích. Počet letadel ve flotile ČSA se za poslední roky snížil z 50 na méně než 30, a výrazné redukce doznal i počet zaměstnanců. Zrušeny byly ztrátové linky a naopak výrazně rozšířeny lety na Východ, zejména do Ruska a dalších zemí bývalého SSSR.

V průběhu své restrukturalizace ukončily ČSA všechny aktivity, které nesouvisejí přímo s leteckou dopravou. Z Českých aerolinií se tak v současné době stala malá letecká společnost, která však překonala hrozbu bankrotu a zkonsolidovala své hospodaření. V letošním prvním pololetí se celá skupina ČSA stala součástí Českého aeroholdingu.