Ceremoniálu, který se bude konat v den Havlových nedožitých 76. narozenin, by se mělo zúčastnit kolem 500 lidí. Podle mluvčího vlády Michala Schustera premiér Petr Nečas nedorazí z důvodu služební cesty do Bratislavy, kde se koná setkání premiérů některých zemí EU.

Slavnostní přejmenování Ruzyně na letiště Václava Havla zkomplikuje dopravu

Prezident se z účasti omluvil již dříve, řekl ve čtvrtek jeho mluvčí Radim Ochvat. Podle kalendáře, který Hrad zveřejňuje na svém webu, ale Klaus v pátek v programu žádné oficiální akce nemá. Důvod omluvy Ochvat neuvedl.

Zatímco dva vrcholní ústavní činitelé na páteční ceremoniál nedorazí, řada jiných politiků už svou účast přislíbila. Dorazí například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (oba ODS).

Zástupci letiště uvádějí, že na akci bylo oficiálně pozváno zhruba tisíc lidí, všechny pozvánky prý směřovaly výhradně do České republiky. Slavnost se bude konat v odletové hale terminálu 2, programem by měl provázet Marek Eben.