„Nedomlouvali jsme se na tom. Myslím, že to byla přirozená reakce. Lubomír Zaorálek se ujal role aktivního řečníka. A zvládá tuto roli dobře,“ řekl Tejc.

V žádném případě podle něj nejde o kopírování Rathova stylu. „Není dobře, kdybychom Davida Ratha chtěli napodobit nebo naklonovat,“ dodal. Rathovi se ve Sněmovně i v soc. dem. neformálně už několik let říkalo kraken. Politici při tom naráželi na větu „Vypusťte krakena!“ z filmu Souboj Titánů.

„Řádil jako dělo“

Na Kalouskovy výroky pravidelně reaguje Zaorálek nejen ve Sněmovně, ale také na stranických tiskových konferencích. Ve čtvrtek Kalouskovi vzkázal, že se chová skandálně. Během středečního jednání o nedůvěře vládě prohlásil, že ministr „řádil jako dělo urvané na palubě lodi“. A dodal, že se chová ve stylu „Stát jsem já!“.

David Rath při projevu ve Sněmovně

David Rath na archivním snímku

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Při rozhodování o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání Zaorálek přirovnal Kalouskovy reakce k střelbě z tanku na policejní ředitelství. Když řešil ministrovy telefonáty, prozradil, že má od něj také SMS. „Vždyť on volá někomu každý den!“ zvolal.

Nespecializuje se na Kalouska

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také říká, že si Zaorálek vybral roli Kalouskova kritika z vlastní vůle. Vyloučil, že jde o dohodu vedení ČSSD. „Jsem rád, že se zhostil role výrazného kritika vládní koalice,“ dodal.

Zaorálek ale odmítá, že je specialistou na Kalouska. „Byla by chyba, pokud vzniká pocit, že to je pouze duel s Miroslavem Kalouskem. Tohle je daleko více společná politika klíčových mužů vládní koalice. To, že Kalouskovo jméno mi padá z úst nejčastěji, je možná dáno tím, že on v této chvíli je nejpohyblivější a nejaktivnější člen vlády,“ uvedl Zaorálek.


Miroslav Kalousek na schůzi Sněmovny

Miroslav Kalousek na schůzi Sněmovny

FOTO: Milan Malíček, Právo

Ministr financí nechtěl Rathův a Zaorálkův výkon porovnávat.

„Upřímně řečeno, nikdy jsem nebral vážně ani pana doktora Ratha, ani pana Zaorálka, takže to těžko mohu hodnotit. Oni si většinou oba během jednoho projevu několikrát protiřečí a to se nedá ani poslouchat, ani brát vážně,“ poznamenal Kalousek.