„Někteří lidé ve vedení středočeské ČSSD se zatím chovají způsobem chytré horákyně, to je bohužel vážný problém,“ komentoval jejich počínání Hašek. Středočeši podle něj dělají chybu, když „přešlapují na místě“ a „musí postupovat rychle a razantně, jenom tak může sociální demokracie jaksi přesvědčit lidi, že je věrohodná“, dodal Hašek, který je také jihomoravským hejtmanem a předsedou Asociace krajů ČR.

„Ta situace ve středních Čechách je zralá k rychlému a razantnímu řešení,“ uvedl místopředseda ČSSD. Formy řešení nechtěl specifikovat. Zopakoval ale, že kromě rezignace vedení středočeské ČSSD, které doporučil Ústřední výkonný výbor strany, by měla být sestavena nová stranická kandidátka pro podzimní krajské volby ve středních Čechách. Hašek nevyloučil, že by o kandidátce mohlo rozhodnout republikové vedení strany.

Středočeské vedení sice ve středu rozhodlo, že je připraveno převzít politickou odpovědnost, ale rezignovat zatím odmítlo. Chce, aby nejprve rezignovali členové Rady Středočeského kraje, kterou tvoří pouze sociální demokraté. Proti rezignaci krajské rady se necelých pět měsíců před volbami postavila zastupující středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková.

Ústřední výbor strany, tedy její nejvyšší orgán mezi sjezdy, středočeským sociálním demokratům doporučil kromě rezignace jejich lídrů také uspořádání volební konference, z níž by vzešlo nové regionální vedení ČSSD. Předseda strany Bohuslav Sobotka označil rezignaci krajského vedení ČSSD za pravidlo pro případ, že by se v budoucnu vyskytly kauzy podobné Rathově aféře.