Šéf komunistů na tiskové konferenci poznamenal, že v úterý 5. června bude vazebně stíhaný Rath promlouvat na schůzi Sněmovny, které se zúčastní i nepravomocně odsouzený exministr dopravy Vít Bárta (VV) a šéf rezortu obrany Alexandr Vondra (ODS), který čelí kritice kvůli kauze Promopro.

Podle Filipa je ale třeba měřit všem stejným metrem. Což se podle něj neděje. „V každém případě odmítám, že tady existuje dvojí metr. Jeden metr na koalici, na ty, kteří podporují vládu. Ti mohou cokoliv, ale nebudou vazebně stíháni, ať už mají, nebo nemají imunitu. Panem Janouškem počínaje, panem Drobilem konče. A pak ti, kteří jsou v opozici, že budou vazebně stíhání kdykoliv,“ prohlásil předseda komunistů.

V této souvislosti varoval Filip před fašizující totalitou. „Jsem přesvědčen, že pokud nechceme dojít k fašizující totalitě, tak bychom se měli starat o to, aby ČR zůstala alespoň formálně právním státem,“ řekl šéf KSČM, který ale zároveň uvedl, že bude hlasovat pro vydání Ratha k trestnímu stíhání.

Vondra: to vyjádření je neuvěřitelné

Vondra označil Filipovo vyjádření o fašizující totalitě za neuvěřitelné.

„Chápu, že se pan předseda KSČM Filip potřebuje po svém znovuzvolení až ve druhém kole představit silný předseda, ale že si jako zástupce posttotalitní strany vybere zrovna téma fašizující totality, je neuvěřitelné. Naštěstí se ale doba změnila, o vině a trestu nerozhodují uliční výbory KSČM, ale nezávislé soudy,“ sdělil ministr obrany Novinkám.