Nečas ale zdůraznil, že by ústavní činitelé k hodnocení tohoto jednání měli být velmi zdrženliví. „Aby jakýkoli výrok nebyl označován za pokus ovlivnit nezávislou práci orgánů činných v trestním řízení či soudů. V demokratickém právním státě posuzuje nezávislý soud vinu či nevinu jednotlivých aktérů, neprobíhá politický proces s tou či onou stranou,“ řekl ve čtvrtek.

Den předtím se přitom k soudu s Vítem Bártou vyjádřil i prezident Václav Klaus. Na rozdíl od Nečase byl však mnohem sdílnější a nebral si servítky. Podle něj jde o absurdní reality show v přímém přenosu, do které se plete vše možné i nemožné. [celá zpráva]

„V každém případě je to ničivý prvek vůči politickému systému v ČR, je to věc nesmírně riskantní a nás v každém případě všechny dohromady zásadním způsobem poškozující,“ řekl Klaus ve středu.

Soudní jednání pokračuje ve čtvrtek výslechem dalších aktérů kauzy. Mezi předvolanými jsou i vicepremiérka Karolína Peake nebo ministr Školství Josef Dobeš. Soudce už ve středu konstatoval, že v pátek hlavní líčení odročí na zatím neupřesněnou dobu kvůli několika důkazům, rozhodně to však nebude už příští týden.