„Státní zástupkyně Šárka Pokorná podala odvolání, mimochodem velmi kvalitní odvolání, proti rozhodnutí soudu,“ řekl v ČT Zeman. Případ se tak dostane k vyšší instanci, která ho bude znovu posuzovat.

Knetig měl na krku vyšetřování kvůli tvrzení představitelů Komerční banky, že si u nich řekl o úplatek pro ODS výměnou za to, že Státní fond životního prostředí (SFŽP) si v jejich bankovním domě uloží nemalé finanční prostředky.

Pavel Drobil a Martin Knetig

Pavel Drobil a Martin Knetig

FOTO: Novinky

Hlavní roli v kauze sehrál tehdejší šéf SFŽP Libor Michálek, který se o Knetigově nabídce dověděl od představitele banky. Michálek o tom informoval policii, banka se policistům neozvala. Knetig byl posléze obviněn z nepřímého úplatkářství. Michálek policii informoval i o dalších praktikách Knetiga, který jej prý měl nutit ke korupci, a to jménem svého šéfa Drobila. Ministr kvůli podezřením vyhodil oba a sám se vzdal funkce.

Kdo je kdo v kauze kolem SFŽP
Libor Michálek
Martin Knetig
Dušan Fibingr
Pavel Drobil
Ivan Langer
Petr Nečas
Radek John
Oldřich Martinů
Chronologický přehled aféry 

Také jeho rolí v kauze SFŽP se policie zabývala, ale na pokyn téže žalobkyně Pokorné bylo vyšetřování zastaveno. Protikorupční policie proti zastavení případu protestovala, nicméně státní zastupitelství si stálo na svém závěru, že podezření z korupce nebylo zjištěno.

Michálek si pořídil nahrávku s Drobilem, kde ho informuje o korupčních tendencích na SFŽP a Knetigových aktivitách. Drobil mu nabídl místo svého náměstka a vyzval jej, aby s důkazy zašel na policii, nebo je zničil.

Rozhodnutí Pokorné se rozhodl Zeman ještě zkontrolovat, již dříve si stěžoval, že státní zástupci se v citlivé kauze neřídí jeho pokyny. V ČT uvedl, že do 14 dnů by mohlo být stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství oznámeno veřejnosti.