Hlavní obsah

Kauzu Drobil nechte být, lobbovala žalobkyně. Nikdy jsem ji neviděl, tvrdí exministr

23. 5. 2011, 7:51 – Praha • Aktualizováno 23. 5. 2011, 12:46
Právo, ČTK, luk

Žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Napsal to týdeník Respekt ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá to podle něj z dokumentu podepsaného Hercegovou. Pavel Drobil Právu sdělil, že Hercegovou nezná a podle něj se ničím neprohřešila.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS)

Článek

"Dokument č. 1439, který má Respekt k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto 'doporučení' není možné," uvádí týdeník. Hercegová obvinění odmítla. "Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení," řekla Respektu. Jde podle ní o věc, která není určena médiím, ale "je čistě pro stupně státního zastupitelství". Pokorná prý mluví podobně. "Žádný dopis na mě nemůže a nebude mít vliv," cituje ji týdeník.

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Drobil ji "fyzicky neviděl" 

Podle Drobila se jedná o neuvěřitelnou manipulaci. „Já jsem paní Hercegovou v životě fyzicky neviděl a v životě jsem s ní nemluvil, ani nevím, jak vypadá,“ řekl v pondělí Drobil Právu. Prý nezná a nikdy nehovořil ani s dalšími státními zástupci, kteří figurují v jeho kauze.

Za důležité Drobil považuje, že se nejedná o nějaký „tajný dokument předaný někde na toaletě, ale o legitimní dokument, který je součástí spisu“. Jediné, čím se podle Drobila nejspíš Hercegová prohřešila je, že podle jejího textu Drobil s nikým nemanipuloval, neuplácel a o nekalém dění na SFŽP nevěděl.

Paní Hercegovou jsem v životě fyzicky neviděl a v životě jsem s ní nemluvil, ani nevím, jak vypadá.
Pavel Drobil

Drobilovi připadá nebezpečné, že došlo k úniku ze živého spisu. Nelze podle něj věřit v transparentnost šetření, pokud o vině a nevině budou rozhodovat média a nikoli příslušné orgány.

Žalobci se zajímají o kauzu z vlastní aktivity

Případem se podle Respektu zpočátku z vlastní aktivity zabývali dva žalobci - Pokorná a Adam Borgula ve svých okrscích Praha 1 a Praha 4. V lednu se prý u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana konala porada, které se kromě dvou uvedených účastnili i Hercegová a vrchní žalobce Vlastimil Rampula.

"Šéfžalobce Zeman je na zmíněné poradě vyzval, ať pátrání spojí v jedno, protože jedině to může vést k úspěšnému odhalení úplatkářů," píše Respekt, podle něhož ale Zemanův apel nevyslyšeli. "A rozsekanou kauzu naopak po třech měsících uzavřeli s tím, že se nic protizákonného nestalo," dodává.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pak ale nařídilo prověřování bývalého ministra životního prostředí zahájit, protože podle NSZ je podezřelý z korupce, informoval v dubnu server Aktuálně.cz.

Podle Hercegové jde o nelegální únik informací

Poté se podle týdeníku do věci vložila žalobkyně Hercegová a Pokorné, své podřízené, prý zmíněným neveřejným dopisem vysvětlila, jak má dál věc vyšetřovat. Z dokumentu údajně jasně vyplývá, že by Pokorná měla jít Drobilovi "na ruku".

"Drobil nevybízel Michálka ke zničení důkazů. Celý rozhovor je též v duchu, aby fond řádně fungoval. Jednoznačně též nezaznělo, že pokud Michálek nahrávku nezničí, že bude odvolán, nebo, že pokud ji zničí, tak že bude jmenován náměstkem," píše podle týdeníku v dokumentu Hercegová a vyhrazuje si, že jakýkoli další postup musí dopředu dostat ke schválení.

Podle Hercegové jde o nelegální únik informací. "Již jsem zahájila interní šetření," řekla Respektu.

Náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek podle týdeníku uvedl, že o tom s reportéry hovořit nebude. "Nemám zájem," řekl. Pod Grygárka a jeho šéfa Vlastimila Rampulu přitom všechny důležité kauzy spadají, "neboť právě oni ručí za jejich úspěšné vyšetření", píše Respekt.

Rampula údajně dříve nabádal žalobkyni, aby se neodvolávala

V tomtéž článku zmiňuje týdeník také další případ, a to kauzu spojenou s bývalou Investiční a poštovní bankou (IPB), kde šlo podle Respektu o "složitý podvod s dluhopisy," vyšetřovaný policií od roku 2001. O dva roky později bylo obviněno sedm vrcholných manažerů banky z několika trestných činů. Věc prý od počátku dozorovala Darja Dunajová z vrchního státního zastupitelství a v roce 2007 dovedla případ až k soudu. V dubnu 2008 vynesl soud nepravomocný rozsudek, manažeři byli osvobozeni. Dunajová se proti rozsudku neodvolala. Respekt uvádí, že se dozvěděl o existenci dosud neznámého záznamu žalobkyně. "Dunajová v něm podle dostupných informací píše, že její nadřízený Rampula jí dal ústní příkaz, aby se v kauze bezprostředně po vynesení rozsudku neodvolala," uvedl týdeník. Bylo to prý v době, kdy nemělo být vůbec známo, jaký verdikt soud vynese.

Nejvyšší státní zástupce Zeman navrhl v březnu Rampulovo odvolání. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) řekl, že by ho odvolal, podle něj mu to však neumožňuje zákon.

Dienstbier obviňuje Pospíšila z laxnosti

Stínový ministr spravedlnosti a místopředseda ČSSD, senátor Jiří Dienstbier v pondělí v souvislosti s kauzou dopisu Hercegové poukázal na to, že jde o záležitost spadající do struktury státního zastupitelství, za kterou odpovídá pražský vrchní státní zástupce Rampula. Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) proto Dienstbier znovu vyzval, aby urychleně rozhodl o odvolání Rampuly, jak navrhuje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podle stínového ministra to přitom vypadá, že Pospíšilova laxnost v případu odvolání Rampuly je výsledkem tlaku „některých lidí z řad ODS“. Bez rozhodnutí o odvolání Rampuly se ale podle Dienstbiera nic nepohne v řešení „nevábné“ situace ve státním zastupitelství.

Reklama

Související témata:

Výběr článků