Bývalého předsedu vlády Fischera by volilo 27 procent lidí. Druhý v pořadí by skončil ekonom a někdejší kandidát na prezidenta Jan Švejnar. Dostal by 25 procent hlasů.

Fischer nyní působí jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Spolu se Švejnarem by jediní získali více než 20 procent hlasů. Žádný z politiků, jejichž jména se v poslední době zmiňují v souvislosti s přímou volbou prezidenta nejčastěji, by tak výrazně neuspěl.

Sobotku trumfla Němcová

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by dostal hlasy 14 procent lidí, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (ČSSD) 12 procent a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) 11 procent.

Z ODS by výrazněji než Sobotka uspěla i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Hlas by jí podle průzkumu dalo 17 procent obyvatel.

V zadní části žebříčku skončil například Jiří Paroubek (ČSSD), podpořila by ho čtyři procenta dotázaných, předčil ho například zpěvák Karel Gott, pro nějž by hlasovalo sedm procent.

Přímá volba je nejistá

Podle zákona, který Sněmovna minulý týden poslala do druhého čtení, by se přímo měl volit už nástupce Václava Klause. Prezidenta by tak lidé vybírali v roce 2013. [celá zpráva]

Pro přímou volbu je většina politických stran, každá si ji ale představuje jinak. V důsledku je tak pravděpodobné, že se strany stejně na přímé volbě nedohodnou.

Myslí si to i lidé dotázaní agenturou SC&C. Že se hlava státu nebude volit přímo, si myslí 57 procent dotázaných.