Ještě předtím ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg apeloval na Chalupu i Stráského, aby se pokusili uklidnit situaci a zasedli s aktivisty i odborníky k jednacímu stolu. Stráský Právu řekl, že o jednání již uvažuje.

„Vyzývám ředitele Stráského, aby znovu svolal jednání všech zúčastněných stran ve sporu k lokalitě na Ztraceném a pokusil se nalézt řešení šetrné k přírodě a účinné v boji s kůrovcem,“ uvedl Chalupa.

Chalupa chystá zákon

Dodal, že sám se snaží vyjednávat se všemi stranami. „Již před několika dny jsem se sešel jak se starosty obcí, zástupci krajů, poslanci, senátory, tak se zástupci obou největších iniciativ – tedy sdružením Zachraňme Šumavu a sdružením ŠumavaPro – a samozřejmě i zástupci části vědecké obce,“ poznamenal ministr.

O petici za záchranu Šumavy by měl ve čtvrtek jednat Senát. Chalupa navíc urychleně chystá klíčový zákon o šumavském parku, který podle něj musí být kompromisem všech zúčastněných. Tedy státu, přírodovědců, ochránců přírody i místních obcí.

Schwarzenberg: vedení parku se musí řídit pravidly

Schwarzenberg, který má k Šumavě blízko, nejen kvůli tomu, že je profesí lesník, ale že jeho rodina část šumavských hvozdů v minulosti vlastnila, kritizuje Stráského za to, že dosud odmítal diskutovat.

Zároveň nabádá aktivisty, aby upustili od blokády a začali jednat. „Otevřela se tu pseudonáboženská válka, kdy ani jedna ze stran nechce poslouchat argumenty té druhé,“ uvedl Schwarzenberg. Podle něj není možné, aby vedení parku nedodržovalo pravidla. „Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni,“ řekl Schwarzenberg. Podle něj by měl park přestat s kácením do té doby, než dojde k jednání. [celá zpráva]

Za Stráským stojí Klaus

Stráský uvedl, že o vyjednávání přemýšlí, ale odmítá přestat kácet: „Nyní musíme konat.“ Stráský nastoupil před půl rokem. O to, aby funkci vzal, ho tehdy čtyřikrát telefonicky žádal prezident Václav Klaus. Ten nedávno uvedl, že z aktivistů, kteří se přivazují na stromy, má větší strach než z al-Kajdá.

Prezident také osobně přijel na Šumavu, aby vyjádřil Stráskému podporu. Podle něj nelze čekat, až si příroda s kůrovcem poradí, ale musí se jí pomoci. Klaus už v minulosti usiloval o kácení šumavských lesů.