Hlavní obsah

Stráský se chystá kácet v nejvzácnější zóně Šumavy

13. 6. 2011, 9:44 – Vimperk

Kácení na nejpřísněji chráněném území Šumavy se zdá být reálnější. Ředitel národního parku Jan Stráský chce nechat složit stovky stromů v pralese Smrčina s odkazem na česko-rakouskou smlouvu o ochraně lesa proti kůrovci. Ornitologové protestují, že smlouva nikoho neopravňuje překračovat české zákony. Obávají se o osud tetřevů, pro které je Smrčina jedním z posledních útočišť v ČR.

Foto: Petr Horník, Právo

Bývalý premiér ČSFR Jan Stráský nyní povede Národní park Šumava.

Článek

O záměru vedení kácet stromy napadené kůrovcem ve Smrčině informoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle ornitologů se tam právě nyní líhnou kuřata kriticky ohrožených tetřevů.

Česko-rakouská pracovní skupina podle Stráského v pátek prošla Smrčinu a ve středu rozhodne o dalším postupu. „Na území Smrčiny je vyznačeno 450 stromů, které jsou napadené kůrovcem,“ řekl Stráský. Stromy podle něj stojí v pásmu určeném k ochraně rakouských lesů. „Skupina hledá řešení, jak se domluvit na postupu, který by zajišťoval splnění dodatku mezistátní smlouvy,“ uvedl Stráský.

Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA podle Bláhy v neděli varovaly ředitele parku, že ohrožování tetřevů a případné kácení by bylo nelegální.

Prales na Smrčině patří mezi nejvzácnější místa na Šumavě. Žije zde hlavní populace tetřeva hlušce, který je státem klasifikován jako kriticky ohrožený vyhubením, sdělil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Kuřata tetřevů se na Šumavě líhnou kolem 15. června v hnízdech, která bývají schována na zemi mezi stromy.

Lyžování ve Smrčině?

Kácení v místech, kde se vyskytují tetřevi, by bylo v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a se dvěma evropskými směrnicemi. Aby zde mohl kdokoli kácet, musí dostat speciální výjimku, která mu umožní nedodržovat zákon. Správa parku ji však prozatím nemá, uvedl Bláha. Prales na Smrčině leží v místech, na která se vztahuje kontroverzní dohoda s Rakouskem o zásazích proti kůrovci. Ale dohoda výslovně říká, že v první zóně se napadené smrky nebudou kácet, nýbrž vestoje zbavovat kůry, aby se prales neproměnil v pustou holinu.

České zákony jsou podle ekologů dohodě nadřízené - národním zákonům jsou nadřízené pouze ty smlouvy, které ratifikovala Poslanecká sněmovna. Tudíž dohoda nic nemění na povinnosti získat speciální výjimku z pravidel, která chrání vzácné tetřevy i unikátní prales.

Ekologické organizace upozornily, že pokus o pokácení stovek stromů právě na Smrčině může souviset s developerskými projekty na výstavbu sjezdovek.

Reklama

Související témata:

Související články

Signatáře ŠumavaPro podpořil Václav Havel

8. 4. 2011, 15:20

Bývalý prezident Václav Havel podpořil signatáře výzvy k záchraně Národního parku Šumava a připojil se tak k nově vzniklé platformě ŠumavaPro. Právu to v pátek...

Na Šumavě se bude kácet, ale pouze ručně

21. 4. 2011, 18:57

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ve čtvrtek oznámil, že v doposud bezzásahových zónách NP Šumava bude možné kácet stromy napadené kůrovcem....

Výběr článků