„Já doufám, že vznikne První Kalouskův penzijní fond šťastného stáří, kam budeme moct svěřit své peníze a peníze ze státního rozpočtu, abychom doufali a věřili, že je za 30 let někdo nestačí rozkrást,“ prohlásil středočeský hejtman a poslanec Rath. „Proti tomu vypadá kuponová privatizace jako dětské cvičení na spartakiádě,“ dodal.

Premiér Petr Nečas (ODS) i jeho kolegové z vlády reformu naopak hájili. Politická reprezentace, která není schopna říct, že generace dnešních čtyřicátníků bude v důchodu ohrožena chudobou, je podle premiéra zbabělou reprezentací. „Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá,“ prohlásil Nečas.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Kritikou nešetřil ani jeho stranický předseda Bohuslav Sobotka. Mimo jiné prohlásil, že vládní návrh není důchodovou reformou, ale jen se tak tváří. Vláda podle něj spíše myslí na nové podnikatelské příležitosti pro soukromé firmy, které budou fondy spravovat. Odsoudil i to, že vláda chce financovat důchodovou reformu zvýšením sazby daně z přidané hodnoty. „Ty daně zaplatí všichni,“ varoval.

Podle Sobotky se spoření v důchodových fondech vyplatí jen bohatým lidem s příjmem vyšším než dvojnásobek průměrného platu.

Premiér Petr Nečas (ODS), vicepremiérka Karolína Peake (VV) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na středečním jednání Sněmovny

Premiér Petr Nečas (ODS), vicepremiérka Karolína Peake (VV) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na středečním jednání Sněmovny

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Nečas se v poledne sešel spolu s ministry financí a práce kvůli reformám s představiteli ČSSD. Jednání zkrachovalo.