Podle prezidenta je ale potřeba také v budoucnu uvažovat o tom, zda obnovovat domy v záplavových oblastech. „Když jsem byl v roce 1997 při povodních na některých místech, tak všichni říkali, že už nedovolí stavbu domů v povodňových oblastech,“ řekl Klaus s tím, že za několik let na místech opět stály domy, který byly už několikrát vyplaveny.

Klaus to řekl po setkání s obyvateli Hrádku nad Nisou na Liberecku, kteří se mu svěřovali se svými problémy a ukazovali zatopená obydlí. „Minulý týden jsme dodělali fasádu na domě a když šel manžel pomáhat druhým, povodeň smetla náš dům,“ líčila prezidentovi jedna z žen v Hrádku nad Nisou.

Eichler: Je třeba promyslet už územní plán

Prezidenta podpořil také liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD), který Právu řekl, že je potřeba se touto otázkou zabývat velmi vážně při schvalování tvorbě územního plánu.

„Musíme se z dlouhodobého hlediska zabývat tím, kde v povodňových oblastech stavby povolovat a kde nikoli,“ konstatoval Eichler.

Návštěva povodněmi zatopené Chrastavy vyvolala v prezidentovi i vzpomínky na ničivou povodeň z roku 1958, která města zasáhla. „Byl jsem tady na soustředění v Liberci, povodeň jsem sice nezažil bezprostředně, ale velmi dobře si na ni pamatuji.“