Stav legislativní nouze vyhlašuje předseda Sněmovny na základě žádosti vlády. Poslanci za této situace nemusí dodržovat termíny dané jednacím řádem a předlohu by mohli schválit napoprvé. Základem připravovaného ústavního zákona je senátní předloha z roku 2006, jak Novinkám potvrdil předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Senátní návrh se přepíše na vládní předlohu

"Proto je expertní skupina, která ten ústavní zákon Senátu přepíše do vládního návrhu zákona. Vláda jej předloží a zároveň požádá o stav legislativní nouze a my jí vyhovíme,“ vysvětlil Právu následující postup místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Ve stavu legislatviní nouze lze totiž zrychleně projednávat jen vládní předlohy. 

Podle původního návrhu by prezident navrhoval rozpuštění Sněmovny po demisi vlády, souhlas by s tím musela vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy 101. Lídři stran, kteří se ve středu dopoledne sešli u prezidenta, souhlasili se zvýšením potřebného počtu hlasů na minumálně 120, tedy na třípětinovou ústavní většinu.

Video

Langer: zpoždění voleb prodražuje kampaň (Stream)

Projednat tři roky starou senátní novelu by kvůli zákonným lhůtám byla komplikovanější cesta, uvedla místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Pokud vláda návrh dodá a předseda sněmovny na její návrh vyhlásí stav legislativní nouze, mohla by Sněmovna novelu schválit už v úterý 8. září a Senát o den později.

Předsedové stran, Senátu, vlády a Sněmovny při jednání s prezidentem Václavem Klausem

Předsedové stran, Senátu, vlády a Sněmovny při jednání s prezidentem Václavem Klausem

FOTO: Milan Malíček, Právo

Vláda se podle Filipa sejde už ve středu večer. Bude tak umožněno návrh zařadit na program schůze Sněmovny v úterý 8. září. Filip přitom považuje za možné stihnout termín voleb 9. a 10. října. Domnívá se, že je otázkou čtrnácti dnů, než proběhne celé schvalovací kolečko změny Ústavy.

Politici se zabývají nalezením cesty, jak nejrychleji dospět k předčasným volbám poté, co Ústavní soud v úterý odložil volby plánované na 9. a 10. října. A to do té doby, než rozhodne o ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka. Ve středu soud rozhodl, že stížnost veřejně projedná 10. září. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ
Ústavní soud znovu otevřel cestu k předčasným volbám
Zemana překvapil Melčákův úspěch u ÚS v prvním kole 
Některé malé strany se chtějí kvůli volbám soudit, přišly o peníze
Václav Havel volá po změnách, aby se zabránilo povolebním patům
Jakékoliv obcházení Ústavy opět napadneme, říká Kalvoda
Ústavní soud překročil pravomoci, tvrdí odborníci
"Dočasná" Fischerová vláda může zůstat až do června
Volby by se mohly konat až v červnu 2010, uvedl právník
Předčasné volby se odkládají, rozhodl Ústavní soud
DOKUMENT: Text usnesení Ústavního soudu ke stížnosti poslance Melčáka

"Pokud je třeba přijmout ústavní zákon, což tak asi bude, protože politici se tak dohodli, tak se tam nedá využít klasické zrychlené řízení v pravém slova smyslu, které se vztahuje na běžné zákony, ale jsou tam určité procedurální lhůty. A je tam samozřejmě zapotřebí rozhodnutí obou komor, čili to nebude zas tak rychlé. Téměř s jistotou se volby 9. a 10. října konat nebudou," pochybuje o úspěchu zákonodárců politolog Jan Kubáček.