A zmínka o vládě coby partě protektorátních kolaborantů, jíž se - byť ve formě snaživě zaobalené - dopustil v rozhovoru pro dnešní Právo místopředseda ODS Jan Zahradil, je dosud tím nejnevkusnějším výlevem v dosavadním průběhu soutěže. Je však třeba dodat, že to bylo řečeno v určité souvislosti a že i řečníkovo pohnutí mysli bylo omluvitelné. Předcházející rekord totiž drží premiér Špidla výrokem o haiderizaci ODS, na němž se sice také podepsaly emoce, ale nepřiměřeně. Když se totiž mechanizátor Tlustý pustil ve Sněmovně do dějin jako pásový traktor do jahod a spatlal dohromady první Habsburky s dnešní Evropskou unií, měl se mu vzdělaný historik Špidla vysmát, měl ho zesměšnit, ale nebylo na místě odpovědět urážkou celé ODS.

Ještě horší než samotný ten úlet je však to, čemu nasvědčuje. Dokud podobně mluvil Miloš Zeman, čišela z toho hospodská chlapáckost, když se rozčílí Vladimír Špidla, působí to dojmem slabosti. A když pak tatáž silná slova papouškuje i ministr zahraničí Cyril Svoboda, nedělá to už vůbec žádný dojem - jako ostatně většina jeho vystoupení. Tato vláda evidentně postrádá svého charismatického rétora. Za to ale dejme tomu nemůže. Často však nemá ani kloudné argumenty, a za to může. Na většinu poplašných zvěstí, s nimiž přicházejí národovci z ODS, odpovídá premiér suchým prohlášením: tak to není.

Na konkrétní pochybnosti odpovídá obecnými floskulemi. A když přijde řeč na ohrožení národních zájmů, neříká že my, ale že Británie by si to nenechala líbit. Což je mimochodem výrok z nejnešťastnějších, ale současně charakteristický. Zatímco ODS úmyslně straší okleštěním národních zájmů, vláda nás stále jen ujišťuje, že nic takového nehrozí. Tím ovšem připomíná fotbalistu, který vstupuje na trávník s představou, že ho nikdo ze soupeřů nenakopne, neboť to pravidla nedovolují.

A je-li tu cosi, co představu našeho postavení v Evropě znejisťuje, je to právě tato naivita. Každý spolek má svá pravidla, ale v každém se také střetávají zájmy. Na tom není nic špatného, tak proč kolem toho vláda chodí jako jeptiška kolem pornošopu? Ostatně není to třeba tím, že ona sama se v té Evropě cítí ještě trochu nejistá? Protože až se otrká, přestane si plést Haidera s dudáčkem Švandou.

PRÁVO 18. října 2003