"Prezident (Klaus) je člověk, který je velmi pevně přesvědčen o svých názorech a důsledně je prosazuje. A má, jako každý kritik, v mnoha bodech i pravdu. Mám ale dojem, že v celkovém obrazu není plně seznámen s realitami EU," uvedl Schwarzenberg.

"Kvůli Klausovu setkání s irským odpůrcem Lisabonské smlouvy Declanem Ganleyem mi ale nevolal ani jediný z evropských kolegů. Nebyli nijak znepokojeni, protože znají mě, premiéra Mirka Topolánka i další české ministry," uvedl Schwarzenberg.

Čtěte:
Klaus si notoval s irským odpůrcem Lisabonské smlouvy
Klausovy názory jsou falešné, řekl irský ministr
The Times: Václav Klaus, provokatér z Prahy

Pokud jde o lisabonskou smlouvu, ministr zopakoval, že má v českém parlamentu jasnou podporu a bude ratifikována. A podepíše ji podle jeho názoru i Klaus. "Podle mě je v Evropě jediná země, která nesouhlasí, a to je Irsko. Tento problém si musí vyřešit Irové sami," řekl Schwarzenberg.

Čtěte:
Topolánek: Lisabonská smlouva letos ratifikována nebude
ČR zůstala jedinou zemí, která se ke smlouvě nevyjádřila
Premiér chce ODS zavázat k hlasování pro Lisabon

Odmítl i spekulace, podle nichž by mohla česká vláda padnout v době předsednictví země v EU. "Tohle nebezpečí už pominulo. V jednom momentu, po prohraných krajských a senátních volbách, to hrozilo, ale Topolánek teď má zase solidní většinu v ODS. A kromě toho se jedná s hlavní opoziční stranou, sociálními demokraty, o jakémsi paktu neútočení v době předsednictví. Myslím, že šance vlády na přežití stouply," uvedl ministr.