Pojar dodal, že zbývá doladit "spíše pár odstavců než stránek". "Ale někdy je daleko jednodušší dohodnout jednu stránku než jednu konkrétní větu nebo slovo," řekl Pojar. Neupřesnil však, které sporné body zatím zůstávají.

Zástupce ředitele americké Agentury pro raketovou obranu (MDA) Patrick O'Reilly uvedl, že po případné ratifikaci smlouvy v českém parlamentu začne příprava dokumentace projektu. Radar chtějí Američané do Česka převézt z Marshallových ostrovů, bude kvůli tomu modernizován.

Kolem roku 2010 by podle něj měla začít výstavba radaru v Česku, trvala by do roku 2012. "Ke konci roku 2012, nejpozději na začátku roku 2013, by měl být radar naprosto funkční," řekl O'Reilly.Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood zopakoval, že na základně budou působit američtí i čeští vojáci, kteří však nebudou tvořit společnou jednotku. "Zůstanou příslušníky svých ozbrojených sil," konstatoval Rood.

Česká vláda vyjednává už rok s Američany o případné stavbě protiraketového radaru ve vojenském prostoru Brdy. Česko a Polsko, kde by mělo stát silo s desítkou střel, mají podle amerických expertů ideální polohu na umístění protiraketového deštníku.V souvislosti s radarem chce Praha s Washingtonem také smlouvu, která určí právní rámec pro pobyt amerických vojsk. Podmínkou pro stavbu radarové základny je i to, že český parlament její umístění v ČR schválí.