Nový primátor vedl brněnskou ČSSD do říjnových komunálních voleb. V neděli uzavřeli sociální demokraté koaliční smlouvu o spolupráci na brněnské radnici se Stranou zelených, KDU-ČSL a volebním seskupením Brno 2006. ODS tak poprvé od sametové revoluce skončila v Brně v opozici, spolu s KSČM.

Prvním náměstkem primátora se stala lídryně lidovců Barbora Javorová a technickým náměstkem sociální demokrat Ladislav Macek.

Podle koaliční dohody by měli sociální demokraté kromě křesla primátora získat celkem dva náměstky, Straně zelených má připadnout křeslo náměstka primátora a radního, KDU-ČSL bude mít náměstka primátora a radního a Brno 2006 obsadí dvě křesla radních.

Třetím náměstkem primátora města Brna zvolili zastupitelé Olivera Pospíšila (ČSSD), který bude mít na starosti majetkové otázky města. Uvolněným členem rady pro strategický rozvoj města se stal Martin Ander ze Strany zelených. Podle informací z koalice se jeho funkce změní po reorganizaci magistrátu na post náměstka primátora. Reorganizace se uskuteční do konce roku.

Koalice také rozhodla o zřízení nové uvolněné funkce předsedy dopravní komise, který se bude na plný úvazek věnovat dopravní strategii města. To se ale nelíbí ODS. "Nikdy není dost uvolněných míst, to chápu, ale toto je skoro provokativní," kritizoval rozhodnutí lídr občanských demokratů Karel Hledík. "Oblast dopravy je důležitá, nejen kvůli železničnímu uzlu, ale také kvůli R43 a velkému městskému okruhu," oponoval Onderka.

Jednání zastupitelstva od rána provázejí spory a obstrukce, zastupitelé se nemohli dohodnout ani na způsobu volby. ODS chtěla tajné hlasování, koalice ale prosadila veřejnou volbu aklamací.