Hlavní obsah

Konzumace jídla za pracovním stolem má velmi negativní vliv na organismus

3. 5. 2019, 10:02

Máte sedavé zaměstnání a nosíte si jídlo z domova do kanceláře? Pak vězte, že ani sebezdravější oběd v krabičce konzumovaný za pracovním stolem vašemu zdraví neprospěje. Polední přestávka má sloužit k tomu, abychom si dobili baterie, hýbali se, pohovořili s lidmi a doplnili vitamín D. Zajít si tak někam ven na oběd, má mnohem více benefitů. Podívejte se s námi, jaká negativa jezení na pracovišti přináší.

Foto: Profimedia.cz

Polední přestávka by se měla využít k pochybu a pobytu venku, ne ji trávit obědváním u počítače.

Článek

1. Sníme toho víc

Prvním z důvodů, proč nejíst za pracovním stolem, je podle psycholožky Christy Fergussonové množství jídla, které takto pozřeme. Jelikož jsme plně zaujati pracovním úkolem, můžeme takto zkonzumovat více, než bychom chtěli, aniž bychom si to uvědomovali.

Její rada proto zní: vzdalte se od zdrojů, které odvádějí vaši pozornost od jídla, jako je počítač nebo mobilní telefon, a soustřeďte se na to, co jíte. Jezte pomalu a vychutnávejte si každé sousto. Takto nakonec sníte méně a bude se cítit spokojeně, říká.

2. Nezrelaxujeme

Polední přestávka je vynikající příležitostí k tomu, abychom si „protáhli záda” a dali mozku příležitost k odpočinku.

Využijte ji k tomu, abyste odešli z kanceláře, narušili obvyklé stereotypy a vyzkoušeli něco nového.

3. Málo chodíme

Sedavý způsob života je zapřisáhlým nepřítelem zdraví a dobré pohody a snižuje spotřebu kalorií. Problém tkví v tom, že kdo má sedavé zaměstnání, tráví v průměru 15 hodin denně vsedě. A ani krátká procházka do kuchyňky v zaměstnání nezvýší počet denních kroků.

Rada tedy zní: choďte a choďte. V polední pauze je důležité se najíst, ale ani pohyb není méně důležitý. Stačí procházka kolem bloku, než se zase usadíte za stolem.

4. Nízká socializace

Jestliže trávíte celou polední přestávku zavřeni v úřadě, nevyhnutelně tím omezujete styk s lidmi. To se pak může negativně odrazit na produktivitě a na pocitu pohody vůbec.

Využijte přestávku na oběd k tomu, abyste se potkali s přáteli, kteří pracují nedaleko. Tím také omezíte pokušení pracovat během jídla.

5. Nedostatek vitamínu D

Obvykle chodíme brzy ráno do práce a vracíme se pozdě večer. To s sebou nese i riziko, že se značně omezí čas strávený na slunci, což se může projevit na nedostatku vitamínu D.

Polední přestávka může být příležitostí, jak se vystavit slunečním paprskům během dne. Zůstaňte co nejdéle venku, abyste vitamín D doplnili. Kromě toho sluneční svit zlepšuje náladu, protože pomáhá uvolňovat serotonin, známý také jako hormon dobré nálady.

Reklama

Související články

Výběr článků