Článek
Asi nikoho nepřekvapí, že začínat den cigaretou, vapováním či alkoholem z pohledu zdraví považují odborníci za hodně špatný nápad, ale existuje i další věc, která našemu zdraví škodí, přesto ji mnozí z nás běžně dělají. Jedná se o používání mobilních telefonů v první hodině po probuzení. Podle kardiologů je přitom úplně jedno, co na mobilu děláte, zda odepisujete na zprávy či sledujete videa na sociálních sítích.
Proč jsou mobily po ránu špatné?
Existuje hned několik důvodů, přičemž ten nejzřejmější je, že naše telefony jsou zdrojem neustálého proudu informací a často i dezinformací, které mohou být velmi stresující. Podle kardioložky Alexandry Kharaziové přitom nejde jen o stres a stresové hormony, které právě tyto zprávy vyvolávají, ale i návyky, které to spouští.
Kromě toho, že rolování zpráv může vyvolat úzkost z toho, že promeškáte nějaké zprávy či videa, a tedy tzv. FOMO, vytváříte si také každodenní návyk, který škodí srdci. Jde o to, že místo toho, abyste dělali věci, které jsou pro vás skutečně dobré, trávíte čas naprostou zbytečností.
Jakmile se probudíte, je mnohem lepší rovnou vstát, připravit si zdravou snídani, meditovat, protáhnout se, zacvičit si, vyvenčit psa či jen tak strávit čas se svými nejbližšími, než se všichni rozejdete do práce či školy. Vše zmíněné je pro zdraví vašeho srdce lepší než zůstávat v posteli a hledět do mobilu.
„Dnes je již dobře známo, že akutní i chronické stresory jsou úzce spjaté s vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami včetně infarktů či srdečního selhání. A mezi tyto stresory lze zařadit i ranní kontrolu mobilu,“ upozorňuje kardiolog Paul Bhella.
Škodlivé přitom nejsou jen zprávy plné katastrof a neštěstí, ale i videa upozorňující na to, že se někomu daří zdánlivě lépe než vám, nebo je jeho život zábavnější a radostnější než ten váš.

Problematická může být i skutečnost, že kvůli sledování mobilu trávíte mnohem více času v posteli či vsedě, což odborníci považují za upevňování špatného návyku, který může vést k vyššímu riziku metabolických a kardiovaskulárních problémů. Ty následně mohou vést k hypertenzi, vysoké hladině cholesterolu, obezitě a cukrovce 2. typu.
Kharaziová proto všem doporučuje, aby ranní kontrolu mobilu raději nahradili pohybem a z toho si utvořili zvyk. Stačí si zacvičit opakovaně pozdrav slunci, projít se na čerstvém vzduchu, zatancovat si při oblíbené písničce nebo zalít v bytě květiny.
Nastavení hranic
Internet a sociální sítě mohou mít samozřejmě i spoustu výhod, ale je důležité používat je moudře a s určitými hranicemi. Nesledovat mobil hned ráno nebo před spaním, odložit ho, když jíte, a pokud už ho používáte, tak s nastavenými limity.