Hlavní obsah

Začal proces století. Z útoku na Bataclan a další místa v Paříži se zpovídá dvacet lidí

9. 9. 2021, 10:19 – Paříž
Novinky, Marie Sýkorová (od naší spolupracovnice)

Proces století. Tak se ve Francii mluví o přelíčení, které začalo ve středu v Paříži. Za atentáty v listopadu 2015 stane před soudem celkem 20 osob, které podle obžaloby mají na svědomí 130 životů a na 350 zraněných. Nejvíc se pozornost upírá k jedinému přeživšímu z vražedného komanda, které zaútočilo na klub Bataclan. Salah Abdeslam je ve vazbě od roku 2016 a dosud odmítal vypovídat.

V Paříži začal ostře sledovaný soudní proces s údajnými strůjci teroristických útoků z listopadu 2015Video: Marie Sýkorová, Novinky

 
Článek

„Teď tudy nikdo neprojde, a to celých devět měsíců,” řekl před justičním palácem jeden ze státních policistů se samopalem v ruce. A ukazoval na soud, kolem kterého jsou zátarasy a desítky antonů.

Uvnitř historické budovy na ostrově Île de la Cité, hned vedle slavné Sainte-Chapelle, začal nejsledovanější proces v historii Francie. Na lavici obžalovaných zasedlo dvacet mužů, podle obžaloby strůjců atentátů v Paříži.

Události z 13. listopadu 2015 se vryly pod kůži snad každého Pařížana a každé Pařížanky.

Foto: Marie Sýkorová, Novinky

V Paříži začal ostře sledovaný soudní proces s údajnými strůjci teroristických útoků z listopadu 2015

„Do paláce ale samozřejmě můžete. Je to veřejná budova, tam má právo vstoupit každý,” doplnil jeho kolega, těžkooděnec.

Do paláce celý den proudily desítky lidí. Proces s atentátníky se odehrává ve speciálním sále, který nechali vybudovat přímo ve dvoraně paláce.

Do něj může vstoupit až 500 lidí. Což samozřejmě nestačí pro všechny přeživší a rodiny obětí. Až 1800 zástupců, takzvaných „partie civile”, představuje žalující stranu.

Neodradí nás to chodit do barů a vysedávat na zahrádkách. Nesmíme se zaleknout.
Thibault, obyvatel Paříže

U soudu bude také přítomno na 300 advokátů. Včetně Olivie Ronenové, která zastupuje Salaha Abdeslama. Pro ty, kdo se nedostanou přímo do hlavního sálu, je připravena projekční místnost hned vedle.

Některé z obětí však případu nemohou nebo nechtějí přihlížet. Pro ně je připravené webradio, které bude celý proces přenášet.

Oběti i jejich rodinní příslušníci mají speciální akreditace. Podle odlišné barvy pak mohou novináři poznat, zda dotyčný chce nebo nechce podat mediální svědectví.

Foto: Marie Sýkorová, Novinky

V Paříži začal ostře sledovaný soudní proces s údajnými strůjci teroristických útoků z listopadu 2015

„Čekáme tady celý den, natáčíme záběry z venku,” přiznal německý kameraman. V okolí Justičního paláce jsou vidět štáby televizních kanálů France24, CNN nebo Al Jazeera. „Proces je na téměř devět měsíců, budeme ho pozorně sledovat.”

Byl to šok

Útoky v pátek 13. listopadu 2015 připravovala skupina několika desítek osob. První výbuchy zazněly na fotbalovém stadionu Stade de France na předměstí Paříže, ve čtvrti Saint-Denis, kde zrovna probíhalo přátelské utkání mezi Francií a Německem.

Událost zmátla všechny kolem, včetně tehdejšího prezidenta Françoise Hollanda, který také seděl v hledišti.

Foto: Marie Sýkorová, Novinky

Hudební klub Bataclan se otevřel přesně rok po teroristickém útoku.

V následujících minutách výbuchy otřásly dalšími místy různě po Paříži a do hlavního města Francie a mezi její obyvatele přinesly šok a paniku.

„Zrovna jsem byla s kamarády. Byl to pátek, tak se večer šlo na skleničku a slavili jsme narozeniny,” přiznala čtyřicátnice Pauline a dodala, že určité štěstí bylo, že byla na druhém břehu Seiny. Zmatek se ale podle ní začal stupňovat.

To potvrdil i sedmdesátník Michel. „Bydlím na Montmartru. V ten den jsem byl doma a koukal jsem na televizi, kde se začaly objevovat zmatené zprávy o nějakém útoku,” uvedl. Oba doplnili, že neměli dostatek informací.

Začíná největší proces v novodobých dějinách Francie. Teroristům hrozí doživotí

Zahraniční

To ostatně potvrzují i svědectví novinářů, kteří měli v tragický den službu. Nikdo nemohl předvídat, co se ještě ten večer mohlo v ulicích Paříže přihodit.

Jedním ze zasažených míst byla ulice Bichat (v 10. obvodu). V restauraci Le Petit Cambodge a baru Le Carillon bylo zastřeleno 13 lidí. Nyní si v restauraci připomínají tragický večer třinácti bílými kachličkami na stěně.

Oba podniky už po atentátech znovu fungují a patří mezi vyhledávaná místa, zvlášť mezi mladými. Stejně tak se otevřel i koncertní sál Bataclan, a to přesně rok po atentátech. Návštěvníci do něj tak opět proudí na koncerty rocku, popu i world music.

Foto: Marie Sýkorová, Novinky

Pamětní kachle připomínající oběti teroristického řádění z listopadu 2015.

„Neodradí nás to chodit do barů a vysedávat na zahrádkách. Nesmíme se zaleknout,” uvedl třicátník Thibault, který vzpomínal, že v den atentátů seděl zrovna v kině Le Champo.

Je to fanatik

„Jestli promluví? Spíš bych v to nedoufal. Je to fanatik,” odpověděl sedmdesátník Michel na dotaz, zda podle něj Salah Abdeslam prolomí u soudu své dosavadní striktní mlčení.

„Víte, mám dojem, že takový útok a zmařené lidské životy pro atentátníky mnohdy nic neznamenají. Jde o šok a chaos,” dodal.

Mnoho přeživších ale i rodinných příslušníků obětí však čeká právě na Abdeslamovo vysvětlení i zodpovědnost za činy.

Terorista z Bataclanu na útěku z Paříže stihl dát rozhovor, stěžoval si v něm na policii

Evropa

„Je to velmi snadné zaútočit na civilisty někde na veřejných místech. Metro, obchody, kavárny nebo kluby, to je strašně jednoduché,” doplnil Michel, pamětník pařížských útoků v 80. letech.

Proces století se stává i zdrojem informací. Celý bude zaznamenaný na video a uchová se v Národním archivu Francie, kde bude v budoucnu sloužit jako historický materiál pro příští generace.

Verdikt se očekává za devět měsíců, na konci května 2022. Tresty by mohly padnout od dvaceti let po doživotí.

Reklama

Výběr článků