Hlavní obsah

Vy počítáte drobné, my oběti, řekla Zelenská

4. 9. 2022, 11:58 – Kyjev

Ekonomické dopady války na Ukrajině jsou pro spojence tvrdé, ale zatímco Britové počítají drobné, Ukrajinci počítají oběti. Stanici BBC to v rozhovoru řekla první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Podle ní je důležité neustále upozorňovat na lidské oběti války a přinášet jejich příběhy.

Foto: Profimedia.cz
Článek

V rozsáhlém rozhovoru, který odvysílá stanice BBC, byla Zelenská dotázána, co vzkazuje Britům, kteří se potýkají s rostoucími účty za energie, částečně v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

„Chápu, že situace je velmi těžká. Ale dovolte mi připomenout, že v době pandemie covidu-19, a to je stále s námi, kdy se zvýšily ceny, byla postižena i Ukrajina. Ceny se zvyšují i na Ukrajině. Ale kromě toho jsou zabíjeni naši lidé,“ uvedla Zelenská. „Takže když začnete počítat drobné na svém bankovním účtu nebo v kapse, my uděláme totéž a spočítáme naše oběti,“ dodala.

Olena Zelenská se objevila na titulce časopisu Vogue, fotky vzbudily debatu

Evropa

Komentáře Zelenské navazují na slova končícího britského premiéra Borise Johnsona, který minulý měsíc při návštěvě Kyjeva naznačil, že domácnosti v celé Evropě budou muset vydržet krizi životních nákladů a „držet kurz“ s Ukrajinou, aby čelila ruské agresi. Evropské země obvinily Rusko, které je významným světovým dodavatelem energií, že v reakci na sankce používá plyn jako zbraň a omezuje jeho dodávky.

Zelenská řekla, že pro lidi mimo Ukrajinu je těžké pochopit dopad války na její obyvatele, ale je důležité sdílet lidské příběhy o tom, jakou daň si konflikt vybírá. Dodala, že mnoho rodičů by dojal příběh ukrajinského chlapce, který byl v březnu natočen při přechodu polských hranic v záplavě slz.

„Myslím, že otcové a matky při sledování tohoto videa nemohli nepropuknout v pláč. Vždy se vžiji do jejich situace a myslím, že každý člověk na světě by měl cítit totéž,“ řekla Zelenská. „Proto musíme tyto příběhy vyprávět, ukazovat je, protože jsou to tváře války. Ne počet svržených bomb, ne množství vynaložených peněz, ale lidské příběhy – a takových příběhů je kolem tisíce,“ dodala.

Syn se změnil. Touží stát se vojákem, řekla Zelenská

Evropa

První dáma, která je od roku 2003 manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, hovořila v Kyjevě o tom, že svého manžela sice vídá jen zřídka, ale mluví spolu každý den.

Zelenská uvedla, že ji uráží lidé, kteří říkají, že je překvapil přerod jejího manžela z televizního herce na válečného vůdce. „Je to muž, kterého jsem vždycky znala. Nic jiného by neudělal,“ řekla.

Reklama

Související témata:
Olena Zelenská

Výběr článků