Hlavní obsah

V Afghánistánu postřelili Němce, Berlín vyšle do Kábulu dva vrtulníky

20. 8. 2021, 15:00 – Kábul/Berlín

V Afghánistánu byl postřelen Němec, který mířil na kábulské letiště. Uvedla to v pátek zástupkyně tiskové mluvčí vlády Ulrike Demmerová. V sobotu v Afghánistánu přistanou lehké vrtulníky s posádkami, jejichž úkolem má být evakuovat lidi, kteří se nemohou dostat na letiště.

Foto: Rahmatullah Shahryar, Reuters

Lidé v Afghánistánu během střelby

Článek

Mluvčí uvedla, že postřelený muž byl civilista. „Byl ošetřen, není ohrožen na životě. A brzo odletí.“ Později upřesnila, že už je v letadle.

Bezpečnostní situace kolem letiště se hodinu od hodiny zhoršuje, uvedli svědci pro agenturu DPA. Podle nich přitom u vchodu do civilní části letiště stále čekají stovky lidí. Tálibán jim střílí nad hlavami nebo je přetahuje biči.

V Afghánistánu byl také zastřelen jeden rodinný příslušník novináře pracujícího pro stanice Deutsche Welle a další byl zraněn.

Tálibán blokuje cestu na letiště, holčičku předali vojákům přes zeď

Svět

„Zabití blízkého příbuzné jednoho z našich redaktorů Tálibánem je tragédie a ukazuje to, v jakém akutním nebezpečí jsou všichni naši zaměstnanci a jejich rodiny v Afghánistánu. Čas běží proti nám,“ řekl ředitel Deutsche Welle Peter Limbourg.

Čas do konce srpna. A co bude dál?

Roste také tlak času, protože Spojené státy chtěly všechny vojáky evakuovat do konce srpna. Americký prezident Joe Biden sice nevyloučil, že by tam mohli zůstat déle, ale není jasné, jak bude reagovat Tálibán.

Jeden z jeho členů, Anas Hakkání, který vede jednání, zdůraznil, že Tálibán má dohodu s USA, že do 31. srpna nic nepodnikne. Jeho slova ale současně vyvolala obavu, co bude poté.

Protože je cesta na letiště extrémně obtížná a nebezpečná, vyšle Německo do Afghánistánu dva vrtulníky speciálních sil. Ty by měly přepravovat lidi z čtvrtí Kábulu, odkud se nemohou dostat na letiště. Nemají se však využívat k letům do dalších měst.

Američtí vojáci zůstanou v Kábulu, dokud neodjedou všichni Američané

Svět

Německá armáda oznámila, že z Kábulu do Taškentu její letadla přepravila 1649 lidí z 38 zemí. Z Taškentu pak evakuovaní odlétají do Německa.

Německo od čtvrtka vyjednává v Dauhá s Tálibánem o evakuaci Afghánců. Rozhovory, které podpořili vedle ministra vnitra Horsta Seehofera také opoziční Zelení, vede bývalý německý velvyslanec v Afghánistánu Markus Potzel.

V Dauhá, kde má Tálibán dlouhé roky svou politickou kancelář, Potzel spolupracuje s dalšími mezinárodními představiteli.

Reklama

Výběr článků