Hlavní obsah

Trump plísnil prezidenta JAR. Mával ale fotkami z Konga

6:00
6:00

Poslechněte si tento článek

Washington

Když jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa ve středu odpoledne dorazil do Bílého domu na jednání se svým protějškem Donaldem Trumpem, doufal, že se mu podaří napravit poškozené vztahy mezi oběma zeměmi. Trump na něj místo toho čekal se sestříhaným videem a stohem vytištěných novinových článků, kterými chtěl dokázat, že v JAR probíhá genocida bělochů. Americký prezident se tak jihoafrického prezidenta snažil přesvědčit o pravosti konspirační teorie americké krajní pravice o jeho vlastní zemi. Ukázalo se však, že záběry, kterými se to snažil dokázat, pocházejí z Konga.

Trump plísnil prezidenta JAR. Mával ale fotkami z KongaVideo: Reuters

Článek

Jihoafrická republika sice patří mezi země s nejvyšším počtem vražd na světě, ale jak Trumpovi řekl Ramaphosa, drtivou většinou obětí jsou černoši. Na to mu Trump odvětil, že „farmáři nejsou černoši“. Ukazoval mu přitom záběry těl v pytlích a tvrdil, že jde o bělošské farmáře zavražděné v JAR.

Foto: Reuters

Trump plísnil prezidenta JAR. Mával ale fotkami z Konga

Z loňských 26 232 vražd JAR byli jenom v osmi případech obětí farmáři, uvádí agentura Reuters.

Snímky zavražděných farmářů, kterými Trump před Ramaphosou mával, jsou navíc ve skutečnosti záběry z konfliktů v Kongu, země ve střední Africe. Snímky jsou podle agentury Reuters z 3. února a zachycují pohřeb obětí, které zemřely po útoku povstalců. Uvedla to autorka článku, u nějž byla fotografie použita.

Ta byla přebrána z videa na YouTube, jejíž autor se také ozval. „Trump před zraky celého světa použil můj snímek, to, co jsem natočil v Kongu, aby se pokusil přesvědčit prezidenta Ramaphosu, že černoši v JAR zabíjejí bělochy,“ řekl reportér agentuře Reuters.

Bílý dům se k omylu zatím nevyjádřil.

Opuštěná místa, hodně peněz

Vraždy farmářů jsou i přesto v JAR považovány za problém, ale nebyla u nich prokázána rasová motivace. Farmy jsou díky své odlehlosti jednoduše snadným cílem a farmáři mají u sebe v dobách výplat vysoký obnos peněz v hotovosti, což je pro zločince také lákavé. To, že oběťmi jsou pak častěji bílí farmáři, je dáno tím, že běloši v zemi i po pádu apartheidu vlastní 72 % zemědělské půdy, ačkoliv tvoří jen 7 % populace.

Trump ovšem již měsíce prohlašuje, nejenže v zemi probíhá genocida, ale také že ji tamní vláda podporuje. Toto stanovisko začal veřejně sdílet po únorovém schválení novely pozemkového zákona, která má napravit nespravedlnosti apartheidu a v některých případech umožňuje zabavování půdy bez náhrady. K tomu ovšem musí být dobrý důvod, jako například o to, že majitel půdu produktivně nevyužívá, a musí to odsouhlasit soud.

„Zabavují jim zemi a v mnoha případech je zabíjejí,“ prohlásil Trump během středečního jednání. Ale vzhledem k tomu, že na základě jihoafrické pozemkové reformy dosud k žádné konfiskaci půdy nedošlo, nedošlo ani k zabíjení majitelů zabavené půdy.

Výběr článků

Načítám