Článek
„Ramaphosa během přehrávání tiše seděl,“ uvedla agentura Reuters. Občas se naklonil, aby dobře viděl, a následně se Trumpa zeptal, kde to video bylo natočeno. „Nikdy jsem nic takového neviděl,“ poznamenal jihoafrický prezident.
„Smrt, smrt, smrt…“
Trump prohlásil, že video ukazuje hroby tisíců bílých farmářů. Vzápětí ukázal vytištěné kopie článků, o nichž řekl, že popisují a zobrazují zabité bílé Jihoafričany, a při jejich listování dokola opakoval: „Smrt, smrt, smrt…“ Později přidal: Mrtví lidé, hrozivá smrt."
BREAKING: President Trump brings a TV into the Oval Office in front of the South African President and shows him a video of his own government calling for the genocide of white farmers.
— Collin Rugg (@CollinRugg) May 21, 2025
Savage.
"Turn the lights down. Turn the lights down and just put this on."
Cyril Ramaphosa… pic.twitter.com/wDRk76cC1x
„Berete lidem půdu,“ pokračoval šéf Bílého domu. „Nic takového neděláme, to není vládní politika,“ odporoval jihoafrický prezident. „A navíc jsou tito lidé v mnoha případech popravováni,“ trval na svém Trump.
Ramaphosa uvedl, že většinu obětí kriminality v Jižní Africe tvoří černoši. Trump ho přerušil a řekl: „Farmáři nejsou černoši.“ Pak nabádal jihoafrického prezidenta, aby se podíval na titulní stránku novin, kde si bílý pár stěžoval, že byl napaden. Ramaphosa odpověděl: „O těchto obavách jsme ochotni s vámi hovořit.“
Zmírnit napětí v Oválné pracovně se Ramaphosa pokusil i tím, že se Trumpovi omluvil za to, že pro něj nemá žádné letadlo. Odkaz na Katar, který se uvedl tím, že naopak Trumpovi letoun nabídl, ale nezabral.

Donald Trump také předvedl stránku s článkem, v němž si bílý pár stěžoval, že byl napaden a brutálně zbit.
Televize Sky News uvedla, že podle odborníků neexistují žádné důkazy o tom, že by bylo násilí v JAR zaměřeno na bělochy. „Farmáři všech ras jsou oběťmi násilných vloupání v zemi, která trpí velmi vysokou kriminalitou,“ informovala televize.
Americký prezident v posledních měsících kritizoval jihoafrický zákon o pozemkové reformě, jehož cílem je napravit nespravedlnosti apartheidu, a soudní spor o genocidu v Jihoafrické republice.
Trump také po svém nástupu k moci výrazně omezil pomoc USAID a vyhostil jihoafrického velvyslance. Šéf Bílého domu zemi hrozil rovněž třicetiprocentními cly, připomněla agentura Reuters.
Již dříve obvinil Jihoafrickou republiku, že zabavuje půdu bílým farmářům a podněcuje násilí proti bílým vlastníkům půdy „nenávistnou rétorikou spojenou se stejně nenávistnými činy“.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa (první zleva) čelil v Oválné pracovně nejen útokům, ale také přesile spolupracovníků šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.
Pretoria tvrdí, že tato tvrzení jsou nepřesná a „neuznávají hlubokou a bolestnou historii Jihoafrické republiky“, což znamená její dlouhou historii nadvlády bílých kolonialistů, zakotvenou v systému „apartheidu“. Přiznává vysokou kriminalitu v zemi, která ale postihuje všechna etnika i rasy bez rozdílu.
Trumpova vláda v únoru nabídla uprchlický status bílým Jihoafričanům poté, co USA obvinily JAR z rasové diskriminace bělochů, což Pretoria považuje za naprosto neopodstatněné tvrzení. Do USA tento měsíc přicestovala první skupina 59 bílých Jihoafričanů.
Prezident Ramaphosa, první africký lídr, kterého Trump přijal, přitom do USA přijel s nabídkou široké obchodní dohody a také konkrétních ujednání, jako je bezcelní přístup pro elektromobily Tesla amerického miliardáře jihoafrického původu Elona Muska.