Hlavní obsah

Stáhněte se z Afghánistánu, píše Trumpovi v otevřeném dopise Tálibán

15. 8. 2017, 11:59 – Kábul • Aktualizováno 15. 8. 2017, 15:00

Afghánské radikální hnutí Tálibán zveřejnilo otevřených dopis adresovaný prezidentovi Spojených států Donaldovi Trumpovi. Jeho prostřednictvím vyzvalo, aby USA ze země stáhly své jednotky a nevysílaly posily na podporu afghánské vlády, kterou Tálibán označil za loutkovou a zkorumpovanou.

Foto: Stringer, Reuters

Příslušník Tálibánu v afghánské provincii Ghazní

Článek

Trumpova vláda uvažuje o vyslání dalších téměř čtyř tisíc vojáků, kteří by afghánským bezpečnostním silám pomohly čelit sílícímu Tálibánu. Nyní v zemi působí na osm tisíc amerických vojáků. Tálibové však varují, že na posílení Trump doplatí.

„Předešlé zkušenosti ukázaly, že vyslání dalších vojáků do Afghánistánu nepovede k ničemu jinému než k další zkáze americké armády a ekonomické slávy,“ varoval Tálibán v anglicky formulovaném apelu.

Tálibové označili afghánskou vládu, kterou Washington podporuje, za „loutky”, „prolhané, zkorumpované vůdce“ a „odporné zaprodance“.

Vy to chápete

„Válečná situace v Afghánistánu je mnohem horší, než si uvědomujete!“ vzkázal podle agentury Reuters dále Tálibán Trumpovi a dodal, že pouze obavy z civilních obětí brání jeho bojovníkům v dobytí velkých měst.

Radikálové navíc amerického prezidenta upozornili, že mu údajně generálové tají „skutečné počty mrtvých a zraněných“ vojáků.

„Povšimli jsme si, že jste porozuměl chybám vašich předchůdců a rozhodl jste se od základů znovu promyslet strategii v Afghánistánu. Mnoho válečných štváčů mezi kongresmany a generály na vás naléhají, abyste prodloužil válku v Afghánistánu, protože si chtějí zachovat svá vojenská privilegia. Každý dnes chápe, že to, co pohání válku v Afghánistánu, je cizí okupace,“ uvedl Tálibán.

Bílý dům dopis nekomentoval.

Související témata:

Foto: Mohammad Ismail, Reuters

PÁTEK: Afgánští muži přicházejí na modlitbu v Kábulu.

Foto: Mohammad Shoiab , Reuters

Bojovníci Tálibánu

Reklama

Související články

Výběr článků