Článek
V Kábulu se začaly objevovat spekulace, že byl Barádar zabit nebo zraněn v boji s jiným vysokým představitelem Tálibánu, když se jednalo o rozdělení ministerstva, napsal list The Guardian.
Snahy hnutí rozptýlit pochybnosti je naopak umocnily. Nejprve byly zveřejněny fotografie ručně psaných poznámek jednoho z Barádarových zástupců, že byl v Kandaháru.
Pak byla zveřejněna údajná nahrávka Barádarova hlasu s několika jeho starými fotografiemi. Neobjevilo se však žádné aktuální video. Barádar se přitom po vítězství Tálibánu už nemusí skrývat.
Mluvčí hnutí Suhail Šahín na Twitteru uvedl: „Mulla Barádar, zástupce premiéra Islámského emirátu v Afghánistánu, v hlasové nahrávce popřel všechna tvrzení, že byl zraněn nebo zabit v potyčce. Říká, že jsou to všechno lži, které jsou zcela nepodložené.“
Barádar neuspěl v boji o funkci ve vládě, kterou chtěl orientovat umírněněji. A nestal se premiérem, jak se na Západě spekulovalo, byť experti varovali, že jeho pozice není tak silná.
Nestal se ani ministrem zahraničí. Podle expertní skupiny Afghanistan Analyst Network neuspěl v interních diskusích Tálibánu o nové vládě.

Mulla Hajbatulláh Achundzáda na nedatovaném snímku
Na veřejnosti se neobjevuje ani vůdce hnutí
Stejná skupina také upozornila, že měsíční nepřítomnost vůdce Tálibánu Achundzády by mohla naznačovat, že už nežije.
O jeho smrti se spekulovalo ještě před vítězstvím Tálibánu, pak se ale objevil v Kandaháru a stal se nejvyšším vůdcem země.
Achundzáda je považován za jednotící figuru v hnutí. Proto byl také do jeho čela zvolen. Nelze proto vyloučit, že jeho smrt by se tajila. Dělo se to tak i v případě smrti zakladatele hnutí mully Umara, jehož smrt se tajila dva roky.
„Bylo by divné, kdyby Hajbatulláh, když je hnutí u moci, byl živý a skrýval se.“ I mulla Umar se v době vlády nad zemí občas objevoval na veřejnosti.
Tálibán se mstí
OSN v pondělí upozornila, že Tálibán dál prohledává domy při pátrání po spolupracovnících bývalého režimu.
„Rodinní příslušníci lidí pracujících pro předchozí vládu jsou svévolně zadržování,“ uvedla v pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.
„V některých případech byli propuštěni, v jiných byli nalezni mrtví,“ dodala.
#Taliban claim to have found 6.5 million USD & 18 pieces of gold bars in Amrullah Saleh's house.#Afghanistan #Kabul pic.twitter.com/Mz8xrvNf5M
— Pamir News (@PamirNews) September 13, 2021
Tálibán provedl razii v domě bývalého ministra zahraničí Salahudína Rabbáního, kde objevili zakázaný alkohol, uvedl twitterový účet Pamir News.
Na videu se objevily záběry, jak tálibové v Kábulu nacpali do kufru auta čtyři muže. Údajně má jít o obyvatele Pandžšírkého údolí.
I tam zabíjí Tálibán odpůrce hnutí. Zavraždil bratra viceprezidenta Amrulláha Salíha, který se skrývá a odmítá se podřídit nové vládě.
Tělo nedovolili příbuzným ani pohřbít a má shnít. Tálibán oznámil, že v Salíhově domě našel 6,5 milionu dolarů a 18 zlatých prutů.
1/2 Taliban says they have discovered alcoholic drinks storage room in Salahuddin Rabbani’s house in Kabul.
— Pamir News (@PamirNews) September 13, 2021
Mr. Rabbani is the leader of Jamiat-e-Islami & former foreign minister. pic.twitter.com/z2kqyupGuR
Tálibán také zabil afghánského odstřelovače, který pracoval s britskými speciálními silami z jednotky CF333.
Tálibové ho zastřelili před očima ženy a pěti dětí, které stály ve vchodu domu na předměstí Kábulu. Třemi ranami ho střelili do hrudi a dalšími dorazili, když padl na zem.
„Není žádná amnestie. Tato vražda nebude poslední, opustili jsme je,“ uvedl pro list The Daily Mail bývalý velitel jednotky speciálních sil Ash Alexander-Cooper.
Těm, kdo váhali s evakuací Afghánců, vzkázal: „Pro ty vůdce, kteří si stále nejsou jisti, toto není hra. Řeči o inkluzi, rozlišnosti a amnestii jsou vtip. Probuďte se.“
Alexander-Cooper podotkl, že není jasné, zda voják žádal o možnost odejít do Británie.
Bacheletová upozornila také na to, že Tálibán omezuje ženská práva. V některých oblastech už nesmějí do školy dívky starší dvanácti let a rozpustila se oddělení pro ženské záležitosti.