Hlavní obsah

V čínských nemocnicích se hromadí nakažení koronavirem. Peking už to neřeší

28. 12. 2022, 14:55 – Peking/Tokio

Čínské nemocnice jsou pod nebývalým tlakem kvůli epidemii koronaviru. Plní je především starší pacienti. Covid-19 se v zemi šíří poté, co její vedení po protestech odstoupilo 7. prosince od nulové tolerance k nemoci. Dokonce zmírnilo i požadavky na cizince, kteří do země míří, nyní jim stačí negativní PCR test a nemusí do karantény. Západní země naopak zvažují restrikce pro návštěvy z Číny.

ČínaVideo: Reuters

 
Článek

„Dělám tuto práci třicet let a tohle je nejrušnější, co pamatuju,“ řekl řidič sanitky v Čcheng-tu. Fronty jsou nejen na urgentním příjmu, ale v úterý večer byly i venku a před sousední klinikou pro horečnatá onemocnění. Mnozí byli venku napojení na láhev s kyslíkem.

„Skoro všichni pacienti mají covid,“ řekla zaměstnankyně lékárny na urgentním příjmu. Dostávají však jen léky na potlačení příznaků, jako je horečka a kašel, léky na covid došly.

Podobná je situace i v dalších městech, Čang Jü-chua z jedné pekingské nemocnice uvedla, že většinu přijímaných tvoří starší lidé a lidé, kteří trpí kromě covidu ještě nějakou chronickou vážnou nemocí. Dodala, že na urgentním příjmu stoupl počet nemocných ze stovky na 450 až 550 za den.

Čínští turisté se nadšeně rozjíždějí do světa, zatímco jim doma exploduje covidová bomba

V Pekingu působící lékař Howard Bernstein řekl agentuře Reuters , že nemocní přicházejí na urgentní příjem nejen ve větších počtech, ale také vážněji nemocní.

Přes vysoký počet nemocných ale čínské úřady oznámily, že v úterý zemřeli jen tři nakažení. Vládní údaje ale vyvolávají pochybnosti, protože mnohde došly testy. Britská společnost Airfininy zabývající se predikcí šíření nákaz uvedla, že v Číně je nyní asi milion nakažených a denně přibývá 5000 nových případů. Šéfka oddělení pro epidemiologii Louise Blairová dodal, že Čína také změnila způsob evidování úmrtí na covid - zařazují se tam jen ti, kteří umřeli na zápal plic nebo selhání dýchacího systému a kteří současně měli pozitivní test. „To se liší od ostatních zemí, které zaznamenávají mrtvé v rámci určitého časového období po pozitivním testu a i ty, u nichž covid jen přispěl k úmrtí.“

Podle některých expertů má nedostatek dat zamaskovat rozsah epidemie a počet vážně nemocných.

V Japonsku je přes 200 000 nově nakažených denně

Čína navzdory množství nakažených pokračuje v uvolňovaní pravidel, v pondělí oznámila, že od 8. ledna nebudou muset návštěvníci Číny ze zahraničí do karantény. Opatření naopak přicházejí u zemí, do nichž by se vraceli návštěvníci ČLR nebo míří čínští turisté.

Indie a Japonsko budou požadovat negativní testy. Tokio už od 30. prosince, uvedl premiér Fumio Kišida. Kdo ho bude mít v Japonsku pozitivní, půjde na týden do karantény. Tokio také plánuje omezit počet letů do Číny a zpět.

Japonsko za poslední den zaznamenalo 415 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, což je největší počet v této zemi od začátku pandemie, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na údaje japonského ministerstva zdravotnictví. Podle Světové zdravotnické organizace má Japonsko, kde žije téměř 126 milionů lidí, za uplynulý týden nejvíc nových nákaz koronavirem na světě a v počtu úmrtí je na druhém místě po Spojených státech. Podle Reuters se za posledních 24 hodin v Japonsku nakazilo koronavirem 216 219 lidí a země se tak pomalu blíží k srpnovému rekordu 260 000 infikovaných za den.

Japonsko hlásí rekordní počet úmrtí pacientů s koronavirem za den

Mluvčí čínského ministerstva zdravotnictví přesto plánovaná opatření v Japonsku a Indii kritizoval: „Opatření proti covidu by měla být podložená vědou, umírněná a neměla by narušovat běžný proud individuálních návštěvníků.

Omezení zvažují i USA kvůli „absenci transparentních dat včetně dat o sekvenovaných genech viru“. Ta by měla ukázat, jaká varianta se v Číně šíří.

Chybí data o variantách viru

Australský expert na nakažlivé nemoci Domic Dwyer řekl, že nedostatek jasných dat o covidu v Číně je znepokojující: „Nevíme, jaké varianty nyní kolují v Číně, a nevíme, jestli se liší v reakci na očkování.“

I generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhamon Ghebreyesus vyzval Čínu, aby data sdílela a provedla relevantní studie, jež by pomohly světu porozumět, jaké kmeny se v Číně šíří.

Dwyer to považuje za klíčové. Právě za situace, kdy se covid nekontrolovaně šíří, vznikají nové mutace a ty je potřeba podchytit co nejdříve. Expert, který byl ve Wu-chanu v týmu pátrajícím po původu nemoci, vidí i možnou příčinu rychlého růstu počtu nakažených v Číně: „Rychle přešli od nulové tolerance ke covidu k úplnému uvolnění, možná se to odehrálo příliš rychle.“

Čínu drtí covid. V prosinci se nakazilo 250 milionů lidí

Číňany kosí koronavirus. Kamera zachytila, jak lékař v nemocnici zkolaboval při příjmu pacientů

Reklama

Související témata:

Výběr článků