Hlavní obsah

Britský soud na poslední chvíli zablokoval předání Čagoských ostrovů Mauriciu

2:21
2:21

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Britský soud ve čtvrtek ráno na poslední chvíli zablokoval předání Čagoských ostrovů Mauriciu. Soud svým zákrokem vyhověl žádosti Bertrice Pompeové, která se narodila na největším z Čagoských ostrovů, jejich předání Mauriciu považuje za porušení svých práv a britskou vládu proto zažalovala. Odpoledne ale soud uzavření dohody s Mauriciem po soudním slyšení schválil.

Foto: Suzanne Plunkett, Reuters

Bertrice Pompeová (uprostřed) odchází od britského soudu

Článek

„Obžalovaný nesmí učinit žádný konkluzivní nebo právně zavazující krok k dokončení jeho vyjednávání ohledně možného předání britského teritoria v Indickém oceánu, známého jako Čagoské ostrovy, zahraniční vládě nebo se zavázat ke konkrétním podmínkám takového předání,“ rozhodl soudce Julian Goose.

Podle dohody mezi britskou a mauricijskou vládou se evropská země vzdá kontroly nad všemi ostrovy, ale na dalších 99 let si pronajme největší z nich, ostrov Diego Garcia, kde se nachází britsko-americká vojenská základna. Kolik bude tento pronájem britskou vládu stát, zveřejněno nebylo, ale zprávy založené na vnitřních informacích hovoří o částce 90 milionů liber (2,7 miliardy korun) ročně, informuje deník The Guardian.

Celá dohoda s Mauriciem tak závisela na soudním jednání, které se konalo ve čtvrtek v 10:30 místního času (11:30 SELČ). Soudce Martin Chamberlain po něm rozhodl, že jednání mezi oběma stranami mohou pokračovat a dohoda může být schválena. Očekává se, že k tomu dojde ještě v průběhu dne.

Labouristická vláda se dříve sama zdráhala s předáním ostrovů Mauriciu pokročit, protože se obávala politické nevole, kterou by tento krok vyvolal, ale v současnosti jej již podporuje a premiér Keir Starmer se měl ve čtvrtek zúčastnit virtuální schůzky s mauricijskou vládou.

Podle vyjádření britské vlády s předáním ostrovů Mauriciu souhlasil v únoru i americký prezident Donald Trump. To i přesto, že tento krok Británie zkritizoval jeho ministr zahraničí Marco Rubio, kterému vadí vztah Mauricia s Čínou. Proti předání ostrovů se vyjádřili i někteří členové vlády a vládnoucí labouristické strany, kteří se ptají, proč bude vláda na pronájem ostrovů utrácet miliardy, když se snaží šetřit.

Premiérova kancelář se proto údajně bála „toxické“ reakce na oznámení dohody, když ve stejné době prosazovala škrty v příspěvcích na zimní topení pro důchodce a v dávkách pro postižené. Minimálně od škrtů v topných příspěvcích už vláda ovšem ustoupila. Před tím však labouristé tento měsíc utrpěli těžké ztráty v lokálních volbách.

Výběr článků

Načítám