Hlavní obsah

Jednalo se celou noc. Britové se s EU dohodli na pobrexitovém restartu

2:05
2:05

Poslechněte si tento článek

Londýn
Aktualizováno

Evropská unie a Velká Británie v pondělí odpoledne oznámily novou dohodu, která má přinést restart vzájemných vztahů. Shodli se na ní vyjednavači, kteří o jejím znění debatovali i během nedělní noci a pondělního rána. Trojici dokumentů týkajících se posílení obranné spolupráce, zjednodušení obchodu s potravinami a hraničních kontrol podepsali politici na pondělním summitu.

Foto: Reuters

Summit mezi EU a Velkou Británií. Na snímku zleva šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová,  britský premiér Keir Starmer a předseda Evropské rady António Costa.

Článek

„Je čas dívat se dopředu – odpoutat se od starých zatuchlých politických sporů a najít rozumná, praktická řešení, která zlepší životy Britů,“ napsal na sociální síti X britský premiér Keir Starmer. Londýn hostil summit, jehož se zúčastnili také předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Jsme sousedé, spojenci, partneři a jsme přátelé,“ prohlásil na tiskové konferenci Costa. Zdůraznil rovněž spolupráci v podpoře Ukrajiny. „Společně budeme zvyšovat tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, abychom ho přivedli k jednacímu stolu,“ dodal s tím, že cílem je dosáhnout spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu. Napomoci by tomu měl i nový balíček sankcí, který EU plánuje.

Zahraniční média, například list The Financial Times, označují dokumenty jako pobrexitový restart.

Dohoda mimo jiné upravuje spolupráci Bruselu a Londýna v energetice, obchodu se zemědělskými výrobky nebo v rybolovu a mobilitě mladých lidí. Právě poslední dvě témata byla nejvíce sporná a obě strany na nich těžko hledaly kompromis. Jednání se tak výrazně protáhla.

Jádrem resetu vzájemných vztahů je dohoda o obraně a bezpečnosti. Londýn získá pro britské firmy přístup ke společným obranným projektům v rámci nového unijního finančního nástroje SAFE. Z něj lze čerpat výhodné půjčky až do 150 miliard eur, asi 3,7 bilionu korun, na investice do obrany.

V oblasti rybolovu se evropská a britská strana dohodly na prodloužení práv na rybolov evropských lodí v britských vodách o dalších 12 let, tedy do roku 2038. Stejně tak to vzájemně platí i pro britské lodě ve vodách zemí EU. Spory mezi sebou v minulých letech vedly zejména Francie a Británie.

Výběr článků

Načítám