Hlavní obsah

Ruský voják otevřeně popsal invazi na Ukrajinu. Teď požádal ve Francii o azyl

30. 8. 2022, 16:22 – Paříž

Ruský výsadkář, který zveřejnil otevřený popis svých zkušeností z prvních měsíců ruské invaze na Ukrajině, požádal o azyl ve Francii. Uvedla to agentura AFP. Pavel Filaťjev v neděli přiletěl do Paříže přes Tunisko a tvrdí, že mu ve vlasti hrozí stíhání i přísný trest za to, že napsal o dysfunkční ruské armádě a o postojích vojáků k válce.

Foto: @ChrisO_wiki/Twitter

34letý bývalý výsadkář Pavel Filatjev

Článek

„Když jsem se dozvěděl, že velká zvířata žádají, abych dostal 15 let vězení za šíření nepravdivých zpráv, uvědomil jsem si, že nic nezmůžu a že mí právníci mi v Rusku nemůžou pomoct,“ řekl AFP 34letý voják, který dva měsíce sloužil na jihu Ukrajiny poblíž měst Cherson a Mykolajiv.

Z fronty byl stažen kvůli oční infekci a skončil ve vojenské nemocnici v Sevastopolu na Krymu, odkud odjel tento měsíc. Po odjezdu na sociální síti Vkontaktě, ruské obdobě Facebooku, zveřejnil 140stránkový text s názvem Zov (Volání), v němž své nasazení v bojích rekapituloval.

Ruský voják v zápiscích vysvětluje, proč se okupanti chovají jako barbaři

Podle něj ruská armáda funguje jen s vypětím všech sil a vojákům chybí výcvik i vybavení. „Pokud byla zkorumpovaná a apatická armáda v rozkladu už v době míru, tak je jasné, že za války, v boji, je to jen horší a nedostatek profesionality je stále zjevnější,“ tvrdí Filaťjev, který kvůli obavám ze stíhání odjel ze země.

„Proč tohle všechno tak podrobně vyprávím? Chci, aby lidé v Rusku a na celém světě věděli, proč k téhle válce došlo a proč v ní lidé dál bojují,“ řekl AFP voják, podle něhož se jeho někdejší kolegové bojí mluvit otevřeně a mají strach z důsledků, pokud by se postavili proti válce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků