Hlavní obsah

Rusko vyvlastní půdu na Krymu a v Kaliningradu

Právo, Eva Turečková
Rusko

Podle dekretu ruského prezidenta Vladimira Putina „cizinci a zahraniční firmy“ nově nesmějí vlastnit půdu na Krymu, v Sevastopolu, v Astrachaňské a Kaliningradské oblasti. Dokument, vztahující se na „pohraniční regiony Ruska“, vstoupil v platnost tuto sobotu.

Foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Pozemky, které jsou podle ruských úřadů v majetku cizích státních příslušníků nebo zahraničních firem, stát nuceně prodá a znárodní.

Putin podepsal dekret, který se týká většiny pobřežních krymských okresů, včetně letovisek Jevpatorija, Kerč, Jalta a Sudak před rokem. Tehdy šlo o 11,5 tisíce pozemků, vlastněných převážně Ukrajinci, ale také občany Běloruska, Německa, Kazachstánu, Izraele, Litvy, Austrálie, Sýrie, Vietnamu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie.

Podle Kyjeva je „dekret 201 právně bezvýznamný“ a pro Ukrajinu nemá legislativní důsledky. „Po obnovení suverenity našeho státu budou poškozená práva zákonných vlastníků pozemků narovnána,“ citoval Oleha Nikolenka, mluvčího ukrajinského ministra zahraničí, server RBK Ukrajina.

Soudy o domy

Podle Kyjeva jde o krok směřující k útlaku a vytěsňování ukrajinského obyvatelstva z poloostrova. Ukrajina už dříve uvedla, že napadne výnos u mezinárodních soudů.

Ruské úřady prodají pozemky za cenu stanovenou místním soudním znalcem a částku vyplatí stávajícím vlastníkům.

V dekretu se hovoří pouze o půdě, nikoliv o nemovitostech, které na ní stojí. Část pozemků je zastavena nejen domy, ale i komerčními objekty. O jejich osudu rozhodnou soudy. Podle kremelského právníka pro otázky Krymu Alexandra Molochova úřady domy nezkonfiskují, ale omezí práva cizinců, jak s nimi nakládat: nebudou je moci zdědit ani získat v rámci majetkového vypořádání mezi manžely.

Výběr článků

Načítám