Článek
„Pravděpodobnost izraelského útoku na nějaké íránské jaderné zařízení v posledních měsících výrazně vzrostla,“ řekl jeden ze zdrojů CNN.
Dodal, že pokud případná, americkým prezidentem Donaldem Trumpem vyjednaná, dohoda mezi USA a Íránem nebude zahrnovat likvidaci veškerého íránského obohaceného uranu, „je vyhlídka na takový úder mnohem pravděpodobnější,“ dodal ještě.
Stoupající obavy z útoku na Írán vyvolávají veřejná prohlášení i soukromé vzkazy vysokých izraelských politiků na sociálních sítích, ale také odposlechnutá izraelská komunikace a pozorování pohybu izraelských sil, který by mohl naznačovat okamžitý úder, sdělilo CNN několik zdrojů obeznámených se zjištěními zpravodajců. Spojené státy mimo jiné zaznamenaly přemisťování izraelské vzdušné munice a zakončení cvičení letectva.
Může to ale také naznačovat, že se těmito vyjádřeními a kroky Izrael pokouší zvýšit tlak na Írán a donutit ho, aby se vzdal klíčových prvků svého jaderného programu, především aby přestal obohacovat uran.
I americký prezident veřejně hrozil vojenským zásahem proti Íránu, pokud neuspějí snahy jeho administrativy vyjednat novou dohodu o íránském jaderném programu, jež by vedla k tomu, aby se program zastavil nebo výrazně omezil.
Trump také nastavil, jak dlouho se mohou USA v diplomatických snahách omezit íránský jaderný program angažovat – v dopisu adresovaném íránskému nejvyššímu duchovnímu vůdci ajatolláhu Chameneímu z půlky března stojí, že jednání musejí uspět do 60 dnů. Od zaslání dopisu uplynuly více než dva měsíce a jednání začala před 38 dny.
Minulý týden Trump uvedl, že dohoda je na dosah, Teherán má v ruce návrh a Íránci prý musejí jednat rychle, jinak se podle Trumpa stane „něco špatného“.
Írán se chystá na úder
V úterý se sešel nejvyšší rada íránské vládní Organizace pro pasivní obranu, která má na starosti ochranu civilní i vojenské a jaderné infrastruktury před vojenským, kybernetickým, chemickým nebo ekonomickým útokem. Radě předsedá náčelník generálního štábu Mohammed Bagheri. Zasedání se účastnil i šéf vojenské logistiky a také ministr ropného průmyslu, uvedl server Critical Threats.
To naznačuje obavy z možného úderu na energetiku nebo těžbu a zpracování ropy.
Už minulý týden proběhla prověrka připravenosti íránských jednotek, zejména letectva a protivzdušné obrany .
Jednání na mrtvém bodě
Americko-íránské rozhovory váznou. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí, který vede vyjednávání za íránskou stranu, řekl 20. května, že Írán dosud nepřijal termín dalšího, už pátého kola jednání.
To se podle íránského zdroje agentury Reuters mohlo uskutečnit o víkendu v Římě.
Ajatolláh Chameneí v úterý odmítl jako „zcela špatný“ americký požadavek, aby Írán nemohl obohacovat uran. Podle něj půjde Írán v této otázce dál svou cestou. Bylo to jeho první vyjádření k jednáním. Írán odmítá vzdát se práva obohacovat uran, je ochoten jednat jen o výši, na kterou ho obohacuje, a o množství, které by se obohatilo.
Americký vyjednavač Steve Witkoff na začátku jednání připustil, že by Írán obohacovat uran mohl.
Chameneí dal otevřeně najevo pesimismus ohledně možné dohody. Není ovšem jasné, zda se tak nepokoušel především tlumit očekávání z brzké dohody a jejích přínosů v podobě zrušení některých sankcí.
K tématu se uskutečnila již čtyři kola rozhovorů, jejichž prostředníkem je Omán. Trump opakovaně zdůrazňuje, že Írán nesmí vlastnit jadernou zbraň a že v tomto směru dává přednost diplomacii.