Hlavní obsah

Írán navrhuje Saúdské Arábii a Emirátům, aby u něj obohacovaly uran

3:17
3:17

Poslechněte si tento článek

Írán přišel s překvapivým nápadem, aby blízkovýchodní země vytvořily konsorcium a obohacovaly uran v íránských odstředivkách. Členy konsorcia by podle Teheránu mohly kromě jiných být i Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie, která je hlavním arabským protivníkem Íránu. Jde zřejmě o snahu Teheránu zachovat jeho program obohacování uranu.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí (vlevo) s ománským politikem

Článek

Není jasné, zda tento návrh přednesl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí při nedělním tříhodinovém jednání s Američany, ale o návrhu se mluví v Teheránu a píšou o něm i íránská média. Po jednání v Ománu odletěl Arakčí do Dubaje, kde hovořil s dubajským ministrem zahraničí, napsal list The Guardian.

Spojené arabské emiráty mají v provozu jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky, kterou postavila Jižní Korea. Emiráty ale v rámci svého jaderného programu neobohacují uran.

S ideou vytvořit podobné konsorcium přišli už dříve bývalý íránský vyjednavač o íránském jaderném programu Sajed Hossein Musavijan a fyzik z Princetonu Frank von Hippel. Zmíněn je v bulletinu pro atomové vědce z října 2023. Nápad na konsorcium však je ještě staršího data, Íránci se o něm zmiňovali už v roce 2007.

V konsorciu by část akcií držely Emiráty a Saúdská Arábie, které by mohly využívat íránskou technologii na íránském území, zřejmě v nově vybudovaném společném zařízení.

Protože by země mohly do Íránu posílat své experty a vědce, byl by íránský jaderný program transparentnější. Momentálně ho kontrolují jen inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii MAAE, jimž Teherán občas omezuje přístup.

Spor o obohacování

Americký vyjednavač Steve Witkoff původně řekl, že Íránci si budou moci zachovat možnost obohacovat uran, na čemž trvají, jen by to bylo na mnohem nižší úroveň. Nyní požaduje ukončení tohoto procesu.

Američany vypovězená dohoda o íránském jaderném programu JCPAO umožňovala Íránu obohacovat uran na 3,67 procenta, což je těsně pod hranicí pro využití uranu jako jaderného paliva, ale Írán ho obohatil už na 60 procent. Pro výzkumné programy stačí 40 procent a pro jaderné zbraně na bázi uranu je potřeba přes 90 procent.

Spojené státy původně předpokládaly, že by se nová americko-íránská dohoda o jaderném programu uzavřela do dvou měsíců, ale už nyní je jasné, že se jednání protáhnou minimálně přes léto, pokud nezkrachují.

Přípravy na válku

Írán se zároveň připravuje i na možný konflikt. Náčelník íránského generálního štábu Mohammad Bagheri při inspekci vojenských zařízení na jihu Íránu nařídil 12. května velitelům, aby připravili nový operační plán týkající se ostrovů Nazeat v Hormuzském průlivu. Podle Institutu pro studium války se má posílit jejich protivzdušná obrana i tam dislokované raketové jednotky a jednotky s drony. Na ostrovy už byly dopraveny námořní miny, balistické rakety, protilodní střely a rychlé čluny.

Íránská média 13. května zveřejnila záběry americké lodě USS Dwight D. Eisenhower z íránského dronu a zmínila vybudování nového krytu pro podvodní drony v provincii Hormuzgán. Jejich cílem by byly americké lodě.

Írán reaguje na Witkoffova slova, že pokud nedojde k dohodě, jsou i jiné způsoby, jak „řešit“ íránský jaderný program.

Výběr článků

Načítám