Hlavní obsah

Rozhovory s Íránem váznou. Američané mění požadavky a Teherán sází na vyčerpávající jednání

5:52
5:52

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump si před odjezdem na Blízký východ v pondělí pochvaloval, že Íránci jednají velmi chytře, i když víkendové kolo jednání mezi zástupci Washingtonu a Teheránu v Ománu žádný průlom nepřineslo. Naopak ukázalo hluboké rozpory. Írán se nemíní vzdát svého programu obohacování uranu a demontovat centrifugy, kde se provádí. Zemi také vadí, že USA stále mění své požadavky.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vyjednavači jsou íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff

Článek

Trump v pondělí řekl o rozhovorech televizi Fox News: „Myslím, že hovoří inteligentně. Jsme uprostřed jednání a nyní jednají velmi inteligentně. Chceme, aby byl Írán bohatý a nádherný a šťastný a velký, ale nemohou mít jaderné zbraně. Myslím, že to chápou.“

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí jednání označil za „obtížná, ale užitečná“. Jeden z amerických představitelům dodal, že v rozhovorech došlo k posunu, kdy se pracuje na technických otázkách: „Jsme povzbuzeni výsledky a těšíme se na další setkání, které se uskuteční v blízké budoucnosti.“ Agentura AP uvedla, že se bude konat páté kolo rozhovorů o technických otázkách.

Íránci však byli v hodnocení mnohem opatrnější, uvedl ředitel platformy United Against Nuclear Iran Jason Brodsky: „Íránci stejně jako v posledním kole zní mnohem sklesleji než americká strana.“

Brodsky dodal, že obě strany chtějí, aby proces jednání pokračoval. „Íránci budou jako obvykle říkat a dělat dost, aby dosáhli další schůzky, protože ztratí více než americká vláda, když se vyjednávací proces zhroutí. Vyjednávání jsou pro Íránce stejně důležitá jako sama dohoda, protože nabízí ochranu před vojenským úderem i dopadem sankcí, měna rijál od začátku jednání posiluje. Proto Írán chce, aby tato jednání pokračovala tak dlouho, jak to jen bude možné. Zkusí unavit a vyčerpat americké vyjednavače a donutit je k ústupkům, což by měla Trumpova administrativa odmítnout.“

Íránská měna posiluje, protože případná dohoda povede ke zrušení části sankcí na Írán.

Brodsky dodal, že Teherán tady nemá dobré karty. Íránu ale jeho taktika vychází, jak ukazuje dohoda na pátém kole jednání.

Jednání by ale mohla zkomplikovat dodávka íránských raketometů do Ruska, která je podle dvou představitelů západních bezpečnostních služeb na spadnutí, napsala agentura Reuters. Jde o odpalovací zařízení pro rakety Fath 360 s dosahem 120 km, které Teherán podle amerických sdělení Rusku už dodal loni. Írán vše popírá. Americká tajná služba CIA to nepotvrdila, ale velitel amerických centrálních sil, pod které spadá Blízký východ, generála Christopher Cavoli v dubnu řekl zákonodárcům, že Írán dodal Rusku přes 400 těchto raket.

USA chtějí zlikvidovat íránské centrifugy

V klíčových otázkách přetrvávají hluboké rozpory. Před zahájením nedělního kola rozhovorů řekl americký vyjednavač Steve Witkoff, že Írán nikdy nemůže mít program na obohacování uranu a musí demontovat centrifugy z Natanzu, Forda a Isfahánu. Dohoda také nemá mít časový limit, po který budou omezení platit, jako u předchozí JCPAO z roku 2015, kterou Spojené státy vypověděly. Její omezení měla platit do roku 2030.

Írán však už dal před jednáním jasně najevo, že se programu obohacování uranu nevzdá a je ochoten jen omezit obohacení na 3,67 procenta, jak bylo stanoveno v JCPAO. Nyní má Írán uran obohacený na 60 procent.

Witkoffova nová prohlášení rezolutně odmítli íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí, který vede jednání za íránskou stranu, i íránský prezident Masúd Pezeškján. „O samotném obohacování se prostě jednat nedá,“ řekl Arakčí. Je ochoten jednat jen o výši obohacování. Witkoff původně říkal, že Írán bude moci dále obohacovat uran, ale v omezené míře. Nyní to nechce vůbec.

Američané pořád mění požadavky

I íránská protirežimní média jako Iran International minulý týden uvedla, že jednání jsou v potížích kvůli měnícím se americkým požadavkům. Írán přitom už umožňuje Mezinárodní agentuře pro atomovou energii provádět inspekce ve svých jaderných zařízeních.

„Během každého kola jednání Američané přicházejí s novými tématy, se střelami, s podporu spojenců, bez konzistentního rámce,“ řekl pro Iran International jeden z íránských diplomatů s tím, že Američané neustále mění cíle. Další diplomat dodal, že Írán už souhlasil s omezením podpory spojenců a požádal jemenské Húsíe, aby dočasně přerušili své útoky, aby neumožnili Izraeli blokovat diplomacii. Húsíové oznámili minulý týden, že s útoky na lodě v Rudém moři skončí, ale budou dál útočit na Izrael.

Witkoff před víkendovým jednáním řekl, že USA jsou odhodlány dosáhnout toho, že Írán nebude podporovat své regionální spojence a prodloužené ruky, jako jsou Húsíové, libanonský Hizballáh a různé šíitské milice v Iráku. O tom se podle něj ale může jednat až v pozdější fázi rozhovorů. Íránští představitelé to odmítají, poslanec Ebrahím Rézaej zdůraznil v pondělí, že Írán je regionální mocností a o tom se debata nevede.

Kontrola připravenosti íránských sil

Írán se současně připravuje na možné americké nebo izraelské útoky. Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri navštívil námořní základny ozbrojených sil a revolučních gard v Bandar Abbásu, kde provedl kontrolu operační připravenosti. Doprovázeli ho další velitelé včetně velitele revolučních gard Hoseina Salamiho a velitele armády Abdola Ráhima Musavího.

Leteckou základu v Chúzestánu zase navštívil velitel letectva. Další velitelé provedli inspekci základen protivzdušné obrany a skladů zbraní poté, co Witkoff 9. května řekl Breitbartu, že by pro Írán bylo velmi nemoudré odmítnout americké požadavky. Varoval, že pokud jednání nepřinesou výsledky, Spojené státy by se mohly vydat jinou cestou.

O postoji íránského vedení svědčí to, že před začátkem jednání nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chamení poděkoval davům, které křičely v Teheránu smrt Americe. „Váš úsudek je správný,“ pochválil je ajatolláh.

Výběr článků

Načítám