Článek
„Už jsou na cestě. Přicházejí z Německa, poté budou nahrazeny Německem a ve všech případech dostanou Spojené státy zaplaceno v plné výši,“ cituje Politico Trumpa. „NATO nám všechno proplatí. V některých případech nám peníze proplatí přímo země Evropské unie,“ dodal. „Ale vždy dostaneme zpět všechny peníze,“ zakončil.
🇺🇸 Trump said that the first Patriot missiles are already being shipped to allies
— NEXTA (@nexta_tv) July 16, 2025
Journalists asked the U.S. president at Andrews Air Force Base about the delivery timeline for the first Patriot missiles. He replied, "They are already being shipped."
"They are coming from… pic.twitter.com/bThTpNNUKM
V tuto chvíli však není jasné, jaké přesně zbraně na Ukrajinu putují. Na pondělní tiskové konferenci se šéfem NATO Markem Ruttem se ovšem hovořilo o systémech protivzdušné obrany Patriot, o raketách do nich nebo o další munici.
Podle pondělního komentáře deníku The Washington Post (WP) Trump také zvažuje, že pošle Ukrajině americké střely s plochou dráhou letu Tomahawk, které mají účinný dostřel přes tisíc kilometrů.
„Trump také zvažoval poslání řízených střel Tomahawk, stejných zbraní, které byly minulý měsíc použity proti íránským cílům. Pokud by byly vystřeleny z Ukrajiny, mohly by zasáhnout Moskvu a Petrohrad,“ napsal ve svém komentáři novinář WP David Ignatius.
Podle něho o poslání těchto zbraní Trump uvažoval ještě v pátek. V nejnovějším balíku pomoci, o němž Trump v pondělí jednal se šéfem NATO Markem Ruttem, se ale podle jeho informací tomahawky nenacházejí.
Trump s Ruttem na tiskové konferenci mluvili o tom, že Ukrajina získá od USA zbraně v hodnotě několika miliard dolarů, v první vlně se hovořilo o částce deseti miliard dolarů. Zaplatí je přitom členské země NATO, jak oznámil Rutte. Kyjev by měl obdržet systémy protivzdušné obrany Patriot a rakety do nich, dále nespecifikované množství raket neurčeného typu a také munici.
Server RBK-Ukraine s odkazem na své zdroje uvedl, že by Trump v rámci této pomoci mohl Ukrajině také povolit plné využití 18 zbývajících amerických taktických balistických střel ATACMS, kterými Ukrajina ještě disponuje. Ty mají účinný dostřel asi 300 kilometrů a mohly by udeřit na ruská vojenská letiště, sklady či na základny nedaleko hranic s Ukrajinou.
Trump se v posledních měsících snažil zprostředkovat zastavení bojů a mírová jednání. Zatímco Ukrajina s bezpodmínečným příměřím opakovaně souhlasila, Rusko na tento americký návrh nepřistoupilo.
Trump v posledních dnech opakovaně prohlásil, že ho ruský vůdce Vladimir Putin zklamal. Přestože s ním vždy vede dobré telefonické rozhovory, jakmile zavěsí, zjistí, že Rusko znovu zaútočilo na nějaké ukrajinské město.

Trump dal v pondělí Rusku ultimátum. Pokud do 50 dní neuzavře s Ukrajinou příměří, USA přistoupí k devastujícím sankcím - uvalí sekundární stoprocentní cla na ruské partnery, kteří od Ruské federace nakupují ropu a ropné produkty. Někteří ruští představitelé reagovali s tím, že je jim to jedno, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však Trumpova slova označil za „zcela vážná“.
„Něco je v nich adresováno přímo prezidentu (Vladimiru) Putinovi. Určitě potřebujeme čas na analýzu toho, co bylo ve Washingtonu řečeno,“ prohlásil Peskov.
Na vyzbrojování Ukrajiny financováním amerických zbraní se chtějí mezi jinými podílet Německo, Británie, Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Nizozemsko a Kanada. Naopak Česko se k této iniciativě nepřipojí, jak v úterý řekl serveru Publico premiér Petr Fiala. Uvedl, že Česko se soustředí na jiné cesty, jak Ukrajině pomoci.