Článek
Současně ESLP dospěl k závěru, že Rusko má na svědomí četná porušení lidských práv v konfliktu na Ukrajině. Je to rovněž poprvé, kdy mezinárodní soud shledal Moskvu odpovědnou za porušování lidských práv na Ukrajině po zahájení ruské plnohodnotné invaze v únoru 2022. Rozhodnutí přijal velký senát ESLP složený ze 17 soudců.
Nizozemští vyšetřovatelé již v říjnu 2015 oznámili, že letadlo sestřelila protiletadlová raketa Buk dodaná z Ruska a odpálená z pozic proruských separatistů. V listopadu pak 2022 nizozemský soud v Haagu v nepřítomnosti odsoudil Igora Girkina a další dva představitele proruských separatistů za vraždy všech lidí na palubě MH17 na doživotí.
V březnu 2022 také Austrálie a Nizozemsko zahájily právní řízení proti Rusku u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která letos v květnu označila Rusko za zodpovědné za sestřelení letounu.
Letadlo Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines se zřítilo 17. července 2014 blízko ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, na území ovládaném proruskými separatisty. Na palubě bylo 298 lidí (283 cestujících a 15 členů posádky) z deseti zemí, z toho 193 Nizozemců. Neštěstí nikdo nepřežil. Na palubě stroje na lince MH17 se nacházeli také občané Austrálie, Británie, Malajsie, Belgie, Kanady, Indonésie, Německa, Nového Zélandu a Filipín.