Článek
Letoun na lince MH17 mířil z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, když jej nad Donbasem, kde probíhaly boje mezi proruskými rebely a ukrajinskou armádou, zasáhla raketa. Drtivou většinu osazenstva letadla tvořili Nizozemci. Dále bylo na palubě 38 Australanů, 10 Britů a také jeden Belgičan a Malajsijec, rekapituluje BBC.
Právě nizozemská a australská vláda případ předložily OSN, pod kterou ICAO spadá. Členové této organizace v pondělí odhlasovali, že Rusko selhalo ve svém závazku vůči mezinárodnímu leteckému zákonu, který vyžaduje, aby státy „na civilní letouny v letu nepoužívaly zbraně“.
Nizozemská a australská vláda rozhodnutí ICAO přivítaly. „Žádáme po Rusku, aby konečně přijalo zodpovědnost za tento příšerný násilný čin a za své otřesné chování poskytlo reparace,“ uvedla po vyhlášení rozhodnutí australská ministryně zahraničí Penny Wongová.
Nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp rozhodnutí ICAO označil za „důležitý krok ke zjištění pravdy a dosažení spravedlnosti a zodpovědnosti“. Mezinárodní komunitě podle něj organizace poslala jasnou zprávu, že „státy nemohou mezinárodní zákony beztrestně porušovat“.
Již v roce 2022 nizozemský soud rozhodl, že letoun MH17 sestřelila Rusy kontrolovaná skupina, a dva Rusy a jednoho proruského Ukrajince odsoudil v nepřítomnosti za vraždu na doživotí. Trojice odsouzených nebyla Nizozemsku vydána, takže trestu nadále unikají.