Hlavní obsah

Za přemalování hvězdy na moskevském mrakodrapu padl nepodmíněný trest

10. 9. 2015, 16:41 – Moskva

Moskevský soud poslal na dva roky a tři měsíce do vězení Vladimira Podrezova z Petrohradu za vandalismus, protože loni v létě pomáhal ukrajinskému dobrodruhovi zvanému Gríša Mustang vyvěsit ukrajinskou vlajku a přemalovat hvězdu na jednom ze stalinských mrakodrapů v ruské metropoli do ukrajinských barev.

Foto: Profimedia.cz

Přemalovávání hvězdy na moskevském domě ukrajinskými barvami

Článek

Další čtyři obviněné, dva chlapce a dvě dívky, kteří z mrakodrapu v té době seskočili na padácích, soudkyně osvobodila „kvůli pochybnostem o vině”, které si vyložila v jejich prospěch. Současně jim nechala sejmout elektronické náramky, které dosud kontrolovaly, zda zůstávají v domácím vězení.

Prokurátor původně žádal pro všechny trest v trvání tří let, jen v případě těhotné obviněné podmíněně. Horní hranice trestu je až sedm let.

K odpovědnosti za čin se přihlásil Ukrajinec Pavlo Uševec, přezdívaný Gríša Mustang. Ten uprchl do vlasti, Kyjev jej odmítl Rusům vydat. „Bezpochyby se odvoláme,” prohlásila obhájkyně Podrezova.

Stalinské mrakodrapy

Ukrajinský prapor se 20. srpna 2014 ocitl na špici hlavní věže výškové obytné budovy na levém břehu řeky Moskvy, která je jedním ze sedmi takzvaných stalinských mrakodrapů.

Dům na Kotělnickém nábřeží s charakteristickou architekturou Stalinovy éry je vysoký 176 metrů a dostavěn byl v roce 1952. Budova je jako architektonický památník pod státní ochranou. Na její stavbu údajně dohlížel obávaný šéf sovětské tajné policie Lavrentij Berija.

Dům v sobě skrývá 540 bytových jednotek, jejichž nájemníci vždy patřili k moskevské elitě. Žili v něm známí umělci Andrej Vozněsenskij, Jevgenij Jevtušenko, Jurij Ljubimov nebo Konstantin Paustovskij.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků