Hlavní obsah

Vandalové vyřízli z fasády domu na Ukrajině Banksyho dílo

2. 12. 2022, 21:00

Vandalové vyřízli z fasády domu v Hostomelu u Kyjeva graffiti, které zde namaloval světově proslulý britský umělec Banksy. Pachatele již zadržela policie, napsal v pátek na svém webu list Ukrajinska pravda. Dílo zobrazovalo ženu v županu a plynové masce s natáčkami a hasicím přístrojem v ruce. O letiště v Hostomelu se v úvodu války, kdy se Rusové snažili zmocnit Kyjeva, tvrdě bojovalo.

Foto: Profimedia.cz

Banksyho dílo v Hostomelu

Článek

O případu vandalství nejprve informoval na sociálních sítích očitý svědek Serhij Žuk, podle kterého pachatelé Banksyho dílo vyřízli z fasády za bílého dne. Policie vandalský čin podle deníku Ukrajinska pravda potvrdila a oznámila, že zadržela skupinu lidí, kteří jej mají na svědomí. Obvinila je z úmyslného zničení či poškození uměleckého díla. Zadržení na svou obhajobu uvedli, že Banksyho dílo chtěli prodat, aby utržené peníze mohli poslat na potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

Banksy minulý měsíc potvrdil serveru The Art Newspaper, že na Ukrajině vytvořil sedm graffiti, včetně obrázku ženy v Hostomelu.

Foto: National Police Of Ukraine, Reuters

Místo, kde bylo Banksyho dílo.

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců, zároveň zůstává v anonymitě. Proslavil se na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu. Během dalších let se jeho práce objevily v Paříži, New Yorku a Park City v Utahu. Média jej často popisují jako „nepolapitelného“ a „tajemného“ či „guerillového“ pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří i největší světové celebrity.

Stojka uprostřed trosek. Banksy má na Ukrajině nové dílo

Koktejl

Reklama

Související témata:

Výběr článků