Hlavní obsah

Stalin se vrátil do moskevského metra. V životní velikosti

2:50
2:50

Poslechněte si tento článek

Repliku kdysi odstraněného reliéfu s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina v životní velikosti odhalili minulý týden ve stanici moskevského metra Taganskaja. Počin podle agentury Reuters vyvolává debaty, mnozí Rusové jej však vítají jako historickou poctu a u reliéfu se fotí.

Do stanice moskevského metra se po 60 letech vrátil památník se sochou StalinaVideo: Reuters

Článek

Sovětský vůdce se podle Reuters do metra vrátil nedlouho po Dni vítězství, který Rusové slaví 9. května, u příležitosti 90. výročí otevření moskevského metra, jež začalo fungovat 15. května 1935, tedy za Stalinovy vlády.

Diktátor je na reliéfu obklopen sovětskými občany, kteří se na něj tak trochu s údivem dívají. V pozadí je vidět profil vůdce bolševické říjnové revoluce a zakladatele Sovětského svazu Vladimira Iljiče Lenina.

Repliku pomníku, který byl ve stanici Taganskaja odhalen v roce 1950, tři roky před Stalinovou smrtí, vytvářeli autoři podle archivních záběrů, protože originál, který vznikl pod názvem „Vděčnost lidu vůdci a veliteli“, se pravděpodobně nedochoval. Vedení moskevského metra uvedlo, že „zmizel“ v roce 1966, kdy se stanice Taganskaja přestavovala.

Foto: Reuters

Detail z reliéfu s Josifem Stalinem v moskevském metru

„Tento muž (Stalin) toho hodně vytvořil,“ řekl podle agentury Jevgenij Ivanov, obyvatel Moskvy, který se ve středu přišel podívat na nový památník. „Měl na co být hrdý. A není na nás, abychom to bourali.“

Podle Kirilla Frolova, dalšího obyvatele ruské metropole, vyvolává Stalinovo působení „smíšené pocity a nelze ho nazvat dobrým“. „Stalinova role ve vítězství v druhé světové válce a v úspěšné industrializaci Sovětského svazu však znamenaly, že dosáhl skutečných výsledků a zaslouží si být připomínán,“ doplnil.

Tisíc poprav denně

Za Stalinovy Velké čistky, někdy též označované jako Velký teror, v letech 1937-38 bylo podle odtajněných údajů ze sovětských archivů zatčeno 1 548 367 lidí, z nichž pak bylo 681 692 zastřeleno, což znamená v průměru 1000 poprav denně. Miliony dalších byly poslány do vězení a gulagů.

Sovětský vůdce Nikita Chruščov v roce 1956 odsoudil Stalina za jeho brutalitu a zločiny a v rámci „destalinizační kampaně“ se ze sovětských měst a obcí začaly ztrácet pomníky Josifa Vissarionoviče. V posledních letech se ale vrací do veřejných prostor v celém Rusku.

Před několika dny ruský prezident Vladimir Putin, který dříve excesy stalinismu odsoudil, podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmenovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad.

Stalin je nyní podle Reuters představován především jako hrdina, který umožnil vítězství Sovětského svazu v druhé světové válce. Paralele se současnou situací v Rusku, které je poté, co zaútočilo na Ukrajinu, rovněž ve válce, se Putinův režim nebrání.

Výběr článků

Načítám