Hlavní obsah

Slovensko tanky T-72 Ukrajině nepošle. Nemá za ně náhradu

21. 6. 2022, 17:24 – Bratislava

Slovensko nepředá válkou zasažené Ukrajině své tanky T-72 ze sovětské éry, pokud mu spojenci jako náhradu nedodají stejný počet jiných tanků. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK zaslala mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Foto: Ukrainian Armed Forces, Reuters

Ukrajinské tanky T-72 při cvičení v Chersonské oblasti

Článek

Česko, které poslalo podle dostupných informací Ukrajině i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku, dostane od Německa darem patnáct tanků Leopard a obě země budou vyjednávat o nákupu dalších až padesáti Leopardů 2A7+ v různých modifikacích.

Rusko má převahu, potřebujeme tisíc houfnic a 500 tanků, žádá Ukrajina NATO

„Nemůžeme akceptovat formu, na jaké se dohodla například Česká republika nebo další země, že za dva kusy vyvezené techniky dostanou jeden kus techniky jako alternativu z Německa nebo jiné země. Slovensko má aktuálně třicet tanků T-72, proto nám patnáct leopardů situaci neřeší, potřebujeme minimálně třicet na tankový prapor,“ uvedla Kakaščíková.

Mluvčí také sdělila, že Slovensko jedná se spojenci o možnostech další pomoci Ukrajině. Podle ní je ovšem třeba najít taková řešení, která budou výhodná pro všechny strany.

Na Ukrajinu zamíří německé leopardy, pošlou je Španělé

Bratislava od únorového začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu poskytla Kyjevu různý vojenský materiál. Dodávky zahrnovaly například munici, raketový systém S-300 a pět vrtulníků. Obě země zároveň uzavřely komerční kontrakt, na jehož základě Ukrajina koupila od Slovenska osm samohybných houfnic Zuzana 2.

Reklama

Související témata:

Výběr článků